Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

Küresel Gıda Fiyatları Temmuzda Aylık Bazda Geriledi Yıllık Bazda Yükseldi

09.07.2023 - 20:38, Güncelleme: 09.07.2023 - 20:38 3916+ kez okundu.
 

Küresel Gıda Fiyatları Temmuzda Aylık Bazda Geriledi Yıllık Bazda Yükseldi

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi temmuzda aylık yüzde 19,2 gerileyerek 171,1 puana indi. Endeksteki bütün yağ türlerinin uluslararası fiyatlarında düşüş yaşanırken, yağ fiyatları son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi.
Küresel gıda fiyatlarında son 10 yılın en sert aylık düşüşü yüzde 8,6 ile temmuzda yaşandı. Bu düşüşte bitkisel yağlar, tahıllar, şeker ve süt ürünleri ile etin uluslararası fiyatlarındaki gerilemeler etkili oldu. Küresel gıda fiyatları 2021 yılı temmuz ayına göre ise 13,1 yükseldi.   Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarının temmuzda bir önceki aya göre yüzde 8,6 gerilediğini açıkladı.   FAO'nun açıklamasında yer alan gıda emtia sepetinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimlerin izlendiği Gıda Fiyat Endeksi verilerine göre, Gıda Fiyat Endeksi, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 8,6 düşerek 140,9 puana geriledi.   Gıda Fiyatları Endeksi Temmuz 2022’de son 10 yılın en sert aylık düşüşünü gösterirken Temmuz 2021'e göre yüzde 13,1 yükseliş kaydetti.   Temmuz 2022’deki düşüşü, bitkisel yağlar, tahıllar, şeker ve süt ürünleri ile etin uluslararası fiyatlarındaki gerilemeler etkiledi.   TAHIL KORİDORU İLE GELEN FİYAT GERİLEMESİ   Tahıl Fiyat Endeksi temmuz ayında hazirana göre yüzde 11,5 geriledi. Bu dönemde endekste temsil edilen tüm tahılların uluslararası fiyatları düştü.   Fiyatlardaki düşüşte, Karadeniz tahıl girişimi ile Ukrayna'nın tahıl ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik anlaşmanın hayata geçirilmesi ve Kuzey Yarım Küre'deki hasat mevsimi etkili oldu. Buğday fiyatları aylık bazda yüzde 14,5 geriledi.   Tahıl Fiyat Endeksi temmuzda geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında ise yüzde 16,6 artış gösterdi.   Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi temmuzda aylık yüzde 19,2 gerileyerek 171,1 puana indi. Endeksteki bütün yağ türlerinin uluslararası fiyatlarında düşüş yaşanırken, yağ fiyatları son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi.   Şeker Fiyat Endeksi, talebe ilişkin endişeler, Brezilya para biriminin değer kaybetmesi, Brezilya’da öngörülenden daha yüksek seviyede üretimin gerçekleşmesi gibi nedenlerden dolayı aylık bazda yüzde 3,8 gerileyerek 112,8 puan oldu.   Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, hazirana göre yüzde 2,5 azalarak 146,4 puana düştü.   Et Fiyat Endeksi de ithalat talebinin zayıflamasıyla aylık bazda yüzde 0,5 gerileyerek 124 puan seviyesine indi.
Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi temmuzda aylık yüzde 19,2 gerileyerek 171,1 puana indi. Endeksteki bütün yağ türlerinin uluslararası fiyatlarında düşüş yaşanırken, yağ fiyatları son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Küresel gıda fiyatlarında son 10 yılın en sert aylık düşüşü yüzde 8,6 ile temmuzda yaşandı. Bu düşüşte bitkisel yağlar, tahıllar, şeker ve süt ürünleri ile etin uluslararası fiyatlarındaki gerilemeler etkili oldu. Küresel gıda fiyatları 2021 yılı temmuz ayına göre ise 13,1 yükseldi.


 
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarının temmuzda bir önceki aya göre yüzde 8,6 gerilediğini açıkladı.
 
FAO'nun açıklamasında yer alan gıda emtia sepetinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimlerin izlendiği Gıda Fiyat Endeksi verilerine göre, Gıda Fiyat Endeksi, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 8,6 düşerek 140,9 puana geriledi.
 
Gıda Fiyatları Endeksi Temmuz 2022’de son 10 yılın en sert aylık düşüşünü gösterirken Temmuz 2021'e göre yüzde 13,1 yükseliş kaydetti.
 
Temmuz 2022’deki düşüşü, bitkisel yağlar, tahıllar, şeker ve süt ürünleri ile etin uluslararası fiyatlarındaki gerilemeler etkiledi.
 
TAHIL KORİDORU İLE GELEN FİYAT GERİLEMESİ
 
Tahıl Fiyat Endeksi temmuz ayında hazirana göre yüzde 11,5 geriledi. Bu dönemde endekste temsil edilen tüm tahılların uluslararası fiyatları düştü.
 
Fiyatlardaki düşüşte, Karadeniz tahıl girişimi ile Ukrayna'nın tahıl ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik anlaşmanın hayata geçirilmesi ve Kuzey Yarım Küre'deki hasat mevsimi etkili oldu. Buğday fiyatları aylık bazda yüzde 14,5 geriledi.
 
Tahıl Fiyat Endeksi temmuzda geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında ise yüzde 16,6 artış gösterdi.
 
Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi temmuzda aylık yüzde 19,2 gerileyerek 171,1 puana indi. Endeksteki bütün yağ türlerinin uluslararası fiyatlarında düşüş yaşanırken, yağ fiyatları son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi.
 
Şeker Fiyat Endeksi, talebe ilişkin endişeler, Brezilya para biriminin değer kaybetmesi, Brezilya’da öngörülenden daha yüksek seviyede üretimin gerçekleşmesi gibi nedenlerden dolayı aylık bazda yüzde 3,8 gerileyerek 112,8 puan oldu.
 
Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, hazirana göre yüzde 2,5 azalarak 146,4 puana düştü.
 
Et Fiyat Endeksi de ithalat talebinin zayıflamasıyla aylık bazda yüzde 0,5 gerileyerek 124 puan seviyesine indi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.