Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

ABD'de Enflasyonun Artış Hızı Azalsa da Beklentilerin Üzerinde Arttı

Ekonomi (Web Sitesi) - Web Sitesi | 05.04.2023 - 17:36, Güncelleme: 05.07.2023 - 16:41 4954+ kez okundu.
 

ABD'de Enflasyonun Artış Hızı Azalsa da Beklentilerin Üzerinde Arttı

Çekirdek Enflasyon Da Beklentileri Aştı
ABD'de TÜFE, ağustosta beklentilerin aksine aylık yüzde 0,1 arttı. Yıllık bazdaki yüzde 8,3’lük artış da enflasyondaki artış hızının yavaşlamasına rağmen yüzde 8,1 olarak tahmin edilen seviyenin üzerinde kaldı. Çekirdek TÜFE de de ağustosta aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 6,3 ile piyasa beklentilerinin üzerinde bir yükseliş yaşandı.   ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ağustosta beklentilerin aksine yüzde 0,1 artarken, yıllık bazda yüzde 8,3 arttı. Enflasyondaki yıllık artış yavaşlasa da yüzde 8,1 olarak tahmin edilen seviyenin  üzerinde kaldı.   ABD Çalışma Bakanlığı, ağustos ayına ait enflasyon verisini açıkladı. Buna göre, Amerikalı tüketicilerin yaşam maliyeti ağustosta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,1 arttı.   Piyasa beklentileri, TÜFE'nin bu dönemde aylık yüzde 0,1 azalması yönündeydi. Beklentilerin aksine aylık bazda artış kaydeden TÜFE, temmuzda değişim göstermemişti.   GIDA VE BARINMA FİYATLARINDA ARTIŞ   Ülkede TÜFE, ağustosta yıllık bazda ise yüzde 8,3 artarak tahminlerin üzerinde kaldı. Beklentiler, TÜFE'nin bu dönemde yıllık yüzde 8,1 artması yönünde yoğunlaşmıştı. Ağustosta beklenenden az da olsa yavaşlamasını sürdürerek 4 ayın en düşük seviyesine gerileyen yıllık enflasyon, haziranda yüzde 9,1 ile 41 yılın zirvesine çıkmasının ardından temmuzda yüzde 8,5'e inmişti.   Ağustosta barınma, gıda ve sağlık hizmetlerinin maliyetlerindeki artışın benzin fiyatlarındaki keskin düşüşle dengelenmesi enflasyondaki yavaşlamanın sınırlı da olsa sürmesini sağladı.   Enerji fiyatları ağustosta aylık yüzde 5 azalırken, yıllık yüzde 23,8 yükseldi. Enerji kalemi altındaki benzin fiyatları da aynı dönemde aylık yüzde 10,6'lık düşüş gösterirken, yıllık yüzde 25,6 arttı.   Barınma endeksi ise ağustosta aylık bazda yüzde 0,7 ve yıllık bazda yüzde 6,2 artış kaydetti. Gıda fiyatlarında aylık yüzde 0,8 ve yıllık yüzde 11,4'lük artış meydana geldi. Bu dönemde gıda enflasyonu yıllık bazda Mayıs 1979'dan bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı. Sağlık hizmetlerinin fiyatlarında da aynı dönemde aylık yüzde 0,8 ve yıllık yüzde 5,6'lık artış yaşandı.     ÇEKİRDEK ENFLASYON DA BEKLENTİLERİ AŞTI   Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de de ağustosta aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 6,3 ile piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş görüldü.   Çekirdek enflasyona ilişkin piyasa beklentileri aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 6,1 artması yönündeydi. Çekirdek TÜFE, temmuzda ise aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 5,9 artış kaydetmişti. Analistlerin değerlendirmesine göre, ağustosta beklentilerin üzerinde gelen veri enflasyonun yavaşlamaya başladığına dair umutları kırdı ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) agresif faiz artırımına devam edeceğine yönelik beklentileri artırdı.
Çekirdek Enflasyon Da Beklentileri Aştı

ABD'de TÜFE, ağustosta beklentilerin aksine aylık yüzde 0,1 arttı. Yıllık bazdaki yüzde 8,3’lük artış da enflasyondaki artış hızının yavaşlamasına rağmen yüzde 8,1 olarak tahmin edilen seviyenin üzerinde kaldı. Çekirdek TÜFE de de ağustosta aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 6,3 ile piyasa beklentilerinin üzerinde bir yükseliş yaşandı.


 
ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ağustosta beklentilerin aksine yüzde 0,1 artarken, yıllık bazda yüzde 8,3 arttı. Enflasyondaki yıllık artış yavaşlasa da yüzde 8,1 olarak tahmin edilen seviyenin  üzerinde kaldı.
 
ABD Çalışma Bakanlığı, ağustos ayına ait enflasyon verisini açıkladı. Buna göre, Amerikalı tüketicilerin yaşam maliyeti ağustosta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,1 arttı.
 
Piyasa beklentileri, TÜFE'nin bu dönemde aylık yüzde 0,1 azalması yönündeydi. Beklentilerin aksine aylık bazda artış kaydeden TÜFE, temmuzda değişim göstermemişti.
 
GIDA VE BARINMA FİYATLARINDA ARTIŞ
 
Ülkede TÜFE, ağustosta yıllık bazda ise yüzde 8,3 artarak tahminlerin üzerinde kaldı. Beklentiler, TÜFE'nin bu dönemde yıllık yüzde 8,1 artması yönünde yoğunlaşmıştı. Ağustosta beklenenden az da olsa yavaşlamasını sürdürerek 4 ayın en düşük seviyesine gerileyen yıllık enflasyon, haziranda yüzde 9,1 ile 41 yılın zirvesine çıkmasının ardından temmuzda yüzde 8,5'e inmişti.
 
Ağustosta barınma, gıda ve sağlık hizmetlerinin maliyetlerindeki artışın benzin fiyatlarındaki keskin düşüşle dengelenmesi enflasyondaki yavaşlamanın sınırlı da olsa sürmesini sağladı.
 
Enerji fiyatları ağustosta aylık yüzde 5 azalırken, yıllık yüzde 23,8 yükseldi. Enerji kalemi altındaki benzin fiyatları da aynı dönemde aylık yüzde 10,6'lık düşüş gösterirken, yıllık yüzde 25,6 arttı.
 
Barınma endeksi ise ağustosta aylık bazda yüzde 0,7 ve yıllık bazda yüzde 6,2 artış kaydetti. Gıda fiyatlarında aylık yüzde 0,8 ve yıllık yüzde 11,4'lük artış meydana geldi. Bu dönemde gıda enflasyonu yıllık bazda Mayıs 1979'dan bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı. Sağlık hizmetlerinin fiyatlarında da aynı dönemde aylık yüzde 0,8 ve yıllık yüzde 5,6'lık artış yaşandı.
 
 
ÇEKİRDEK ENFLASYON DA BEKLENTİLERİ AŞTI
 
Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de de ağustosta aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 6,3 ile piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş görüldü.
 
Çekirdek enflasyona ilişkin piyasa beklentileri aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 6,1 artması yönündeydi. Çekirdek TÜFE, temmuzda ise aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 5,9 artış kaydetmişti.

Analistlerin değerlendirmesine göre, ağustosta beklentilerin üzerinde gelen veri enflasyonun yavaşlamaya başladığına dair umutları kırdı ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) agresif faiz artırımına devam edeceğine yönelik beklentileri artırdı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.