Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma ön

15.07.2023 - 15:23, Güncelleme: 15.07.2023 - 15:23 4803+ kez okundu.
 

AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma ön

Avrupa Birliği tarafından (AB) belirli çelik ürünlerine uygulanan korunma önlemine karşı Türkiye'nin başlattığı Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Paneli, Türkiye'yi haklı buldu.
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Avrupa Birliği’nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı 2018’de uygulamaya başladığı korunma önlemlerinin uluslararası ticaret kurallarına aykırı olduğuna hükmetti. Türkiye'nin, AB’nin tutumu karşısında DTÖ'de başlattığı davada kurulan panel, Türkiye'yi haklı buldu. Avrupa Birliği tarafından (AB) belirli çelik ürünlerine uygulanan korunma önlemine karşı Türkiye'nin başlattığı Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Paneli, Türkiye'yi haklı buldu.   Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, AB'nin çelik ürünlerinde 2018'de uygulamaya başladığı korunma önlemlerine karşı Türkiye'nin DTÖ'de başlattığı davada kurulan panel, Türkiye'nin tezlerini destekledi ve AB'nin uygulamakta olduğu önlemlerin uluslararası ticaret kurallarına aykırı olduğuna hükmetti.   29 Nisan 2022'de tüm DTÖ üyeleriyle paylaşılan panel raporunda, AB'nin, önlemlerini "Korunma Önlemleri Anlaşması"na uyumlu hale getirmesi gerektiği karara bağlandı.   Bu karar ile Türkiye, korumacı ve uluslararası kurallara aykırı uygulamaların arttığı bir dönemde kurucu üyesi olduğu DTÖ'nün mekanizmaları içinde kalarak haklılığını ortaya koymuş ve bir içtihat oluşmasına katkıda bulunmuş oldu. Dava sonucu, Türkiye açısından önemli bir başarı olarak nitelendiriliyor.   AB tarafından itiraz görmeyen ve temyiz edilmeyen rapor, DTÖ'de Anlaşmazlıkların Halli Organı'nda kabul edilecek.   Rapor, AB açısından kesin ve bağlayıcı bir nitelik taşıdığından, önlemden etkilenen, başta Türkiye olmak üzere, birçok çelik ihracatçısı ülke kararın eksiksiz uygulanması ile AB pazarındaki kayıplarını telafi etmeye başlayabilecek.   Dava sonucu, üye ülkelerin, DTÖ anlaşmalarını tam olarak uygulamaması, önlem alırken salt ve keyfi korumacı amaçlarla hareket etmesi ve anlaşmaların esneklik içeren hükümlerinin amacı dışında kullanılmasının engellenmesi açısından önemli mesajlar taşıyor.   Bundan sonraki aşamada, panel kararının eksiksiz uygulanması yönünde DTÖ nezdinde ve AB ile ikili ilişkiler çerçevesinde gerekli takip yapılacak.   Kararın, AB'nin önlemlerini gözden geçireceği temmuz ayından önce çıkmış olması önem taşıyor. AB'nin bu karar sonrasında mevcut önlemlerini uyumlaştırması gerekiyor.
Avrupa Birliği tarafından (AB) belirli çelik ürünlerine uygulanan korunma önlemine karşı Türkiye'nin başlattığı Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Paneli, Türkiye'yi haklı buldu.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Avrupa Birliği’nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı 2018’de uygulamaya başladığı korunma önlemlerinin uluslararası ticaret kurallarına aykırı olduğuna hükmetti. Türkiye'nin, AB’nin tutumu karşısında DTÖ'de başlattığı davada kurulan panel, Türkiye'yi haklı buldu.Avrupa Birliği tarafından (AB) belirli çelik ürünlerine uygulanan korunma önlemine karşı Türkiye'nin başlattığı Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Paneli, Türkiye'yi haklı buldu.
 
Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, AB'nin çelik ürünlerinde 2018'de uygulamaya başladığı korunma önlemlerine karşı Türkiye'nin DTÖ'de başlattığı davada kurulan panel, Türkiye'nin tezlerini destekledi ve AB'nin uygulamakta olduğu önlemlerin uluslararası ticaret kurallarına aykırı olduğuna hükmetti.
 
29 Nisan 2022'de tüm DTÖ üyeleriyle paylaşılan panel raporunda, AB'nin, önlemlerini "Korunma Önlemleri Anlaşması"na uyumlu hale getirmesi gerektiği karara bağlandı.
 
Bu karar ile Türkiye, korumacı ve uluslararası kurallara aykırı uygulamaların arttığı bir dönemde kurucu üyesi olduğu DTÖ'nün mekanizmaları içinde kalarak haklılığını ortaya koymuş ve bir içtihat oluşmasına katkıda bulunmuş oldu. Dava sonucu, Türkiye açısından önemli bir başarı olarak nitelendiriliyor.
 
AB tarafından itiraz görmeyen ve temyiz edilmeyen rapor, DTÖ'de Anlaşmazlıkların Halli Organı'nda kabul edilecek.
 
Rapor, AB açısından kesin ve bağlayıcı bir nitelik taşıdığından, önlemden etkilenen, başta Türkiye olmak üzere, birçok çelik ihracatçısı ülke kararın eksiksiz uygulanması ile AB pazarındaki kayıplarını telafi etmeye başlayabilecek.
 
Dava sonucu, üye ülkelerin, DTÖ anlaşmalarını tam olarak uygulamaması, önlem alırken salt ve keyfi korumacı amaçlarla hareket etmesi ve anlaşmaların esneklik içeren hükümlerinin amacı dışında kullanılmasının engellenmesi açısından önemli mesajlar taşıyor.
 
Bundan sonraki aşamada, panel kararının eksiksiz uygulanması yönünde DTÖ nezdinde ve AB ile ikili ilişkiler çerçevesinde gerekli takip yapılacak.
 
Kararın, AB'nin önlemlerini gözden geçireceği temmuz ayından önce çıkmış olması önem taşıyor. AB'nin bu karar sonrasında mevcut önlemlerini uyumlaştırması gerekiyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.