Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti

13.07.2023 - 20:51, Güncelleme: 13.07.2023 - 20:51 4856+ kez okundu.
 

Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti

Türkiye, siber güvenlik alanındaki çözümleriyle NATO bünyesindeki Kilitli Kalkan (Locked Shieled) Tatbikatı'nda başarılı bir sınav verdi.
Türkiye, dünyanın en karmaşık ve gerçekçi siber savaş simülasyonu olarak nitelendirilen NATO’nun düzenlediği Kilitli Kalkan Tatbikatı'nda 31 ülke arasında 9'uncu oldu. Türkiye ayrıca, HAVELSAN’ın zararlı yazılım, ağ güvenliği ve web güvenliği kategorilerinde katkı sağladığı tatbikatta, “zararlı yazılım” kategorisinde en başarılı 3 ülke arasında yer aldı.   Türkiye, siber güvenlik alanındaki çözümleriyle NATO bünyesindeki Kilitli Kalkan (Locked Shieled) Tatbikatı'nda başarılı bir sınav verdi.   NATO Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi (CCDCOE) ile NATO Barış İçin Ortaklık Programı üye ülkelerinden yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı dünyanın en karmaşık ve gerçekçi siber savaş simülasyonu olan Kilitli Kalkan Tatbikatı'nda, Türkiye önemli bir başarı sergileyerek 9'uncu sırada yer aldı   Türkiye, 2008 yılında Estonya'nın başkenti Talinn'de kurulan CCDCOE tarafından 2010'da başlatılan tatbikata son 10 yıldır katılım sağlıyor.   Bugüne kadar gerçekleşen en yüksek katılımla düzenlenen tatbikata Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri Siber Savunma Komutanlığı koordinasyonunda HAVELSAN'ın da aralarında bulunduğu kurum ve şirketlerin siber güvenlik uzmanlarıyla birlikte katılım gösterdi.   2020'de Kovid-19 salgını nedeniyle yapılamayan tatbikatta 2019'da 18’inci, 2021'de ise 14’üncü sırada yer alan Türkiye,  bu yıl ise 31 ülkenin yer aldığı tatbikatta Türkiye en başarılı 9 ülkeden biri oldu.   Türkiye, HAVELSAN zararlı yazılım, ağ güvenliği ve web güvenliği kategorilerinde katkı sağladığı tatbikatta, "zararlı yazılım" kategorisinde ise en başarılı 3 ülke arasında yer aldı.   Tatbikat kapsamında 24 mavi takım siber savunma yaparken NATO'nun karma takımı olan bir kırmızı takım da siber saldırı düzenliyor.   Kurgusal kritik altyapılara yönelik saldırılar karşısında savunma yapan mavi takımların puanlandırılması, savunulan sistemlerin usability (kullanılabilirlik), availability (erişilebilirlik) ve atakları engelleme başarılarına göre yapılıyor.   Sistemlerin kullanılabilirlik ve erişilebilirlik puanları pozitif bir değerle başlayıp, ataklara bağlı olarak erişimde ve kullanılabilirlikte aksamalar olması ile beraber düşüyor.   Mavi takımların geliştirdiği savunma taktik, teknik ve prosedürleri ile atakları engelleme durumlarında atak puanında bir değişiklik olmuyor ancak savunamadıkları her bir atak puan kaybına neden oluyor.   İki gün süren kırmızı takım saldırıları sonucu yaklaşık 10 bin farklı atak gerçekleştiriliyor. Taktik, tetkik, prosedürel anlamda kritik altyapıları en iyi şekilde savunabilen mavi takımlar kullanılabilirlik, erişilebilirlik ve atak engelleyebilme puanlarından ve ayrıca bu puanların ağırlıklı ortalamalarından oluşan toplam puanlar üzerinden sıralamaya tabi tutuluyor.
Türkiye, siber güvenlik alanındaki çözümleriyle NATO bünyesindeki Kilitli Kalkan (Locked Shieled) Tatbikatı'nda başarılı bir sınav verdi.

Türkiye, dünyanın en karmaşık ve gerçekçi siber savaş simülasyonu olarak nitelendirilen NATO’nun düzenlediği Kilitli Kalkan Tatbikatı'nda 31 ülke arasında 9'uncu oldu. Türkiye ayrıca, HAVELSAN’ın zararlı yazılım, ağ güvenliği ve web güvenliği kategorilerinde katkı sağladığı tatbikatta, “zararlı yazılım” kategorisinde en başarılı 3 ülke arasında yer aldı.


 
Türkiye, siber güvenlik alanındaki çözümleriyle NATO bünyesindeki Kilitli Kalkan (Locked Shieled) Tatbikatı'nda başarılı bir sınav verdi.
 
NATO Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi (CCDCOE) ile NATO Barış İçin Ortaklık Programı üye ülkelerinden yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı dünyanın en karmaşık ve gerçekçi siber savaş simülasyonu olan Kilitli Kalkan Tatbikatı'nda, Türkiye önemli bir başarı sergileyerek 9'uncu sırada yer aldı
 
Türkiye, 2008 yılında Estonya'nın başkenti Talinn'de kurulan CCDCOE tarafından 2010'da başlatılan tatbikata son 10 yıldır katılım sağlıyor.
 
Bugüne kadar gerçekleşen en yüksek katılımla düzenlenen tatbikata Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri Siber Savunma Komutanlığı koordinasyonunda HAVELSAN'ın da aralarında bulunduğu kurum ve şirketlerin siber güvenlik uzmanlarıyla birlikte katılım gösterdi.
 
2020'de Kovid-19 salgını nedeniyle yapılamayan tatbikatta 2019'da 18’inci, 2021'de ise 14’üncü sırada yer alan Türkiye,  bu yıl ise 31 ülkenin yer aldığı tatbikatta Türkiye en başarılı 9 ülkeden biri oldu.
 
Türkiye, HAVELSAN zararlı yazılım, ağ güvenliği ve web güvenliği kategorilerinde katkı sağladığı tatbikatta, "zararlı yazılım" kategorisinde ise en başarılı 3 ülke arasında yer aldı.
 
Tatbikat kapsamında 24 mavi takım siber savunma yaparken NATO'nun karma takımı olan bir kırmızı takım da siber saldırı düzenliyor.
 
Kurgusal kritik altyapılara yönelik saldırılar karşısında savunma yapan mavi takımların puanlandırılması, savunulan sistemlerin usability (kullanılabilirlik), availability (erişilebilirlik) ve atakları engelleme başarılarına göre yapılıyor.
 
Sistemlerin kullanılabilirlik ve erişilebilirlik puanları pozitif bir değerle başlayıp, ataklara bağlı olarak erişimde ve kullanılabilirlikte aksamalar olması ile beraber düşüyor.
 
Mavi takımların geliştirdiği savunma taktik, teknik ve prosedürleri ile atakları engelleme durumlarında atak puanında bir değişiklik olmuyor ancak savunamadıkları her bir atak puan kaybına neden oluyor.
 
İki gün süren kırmızı takım saldırıları sonucu yaklaşık 10 bin farklı atak gerçekleştiriliyor. Taktik, tetkik, prosedürel anlamda kritik altyapıları en iyi şekilde savunabilen mavi takımlar kullanılabilirlik, erişilebilirlik ve atak engelleyebilme puanlarından ve ayrıca bu puanların ağırlıklı ortalamalarından oluşan toplam puanlar üzerinden sıralamaya tabi tutuluyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.