Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

Savunma projelerinde KDV istisnası

13.07.2023 - 20:45, Güncelleme: 13.07.2023 - 20:45 3855+ kez okundu.
 

Savunma projelerinde KDV istisnası

Milli Savunma Bakanlığı veya Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen projeler kapsamındaki teslim ve hizmetler için 25 Aralık 2021'den itibaren katma değer vergisi (KDV) istisnası uygulanacak.
Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen projeler kapsamındaki teslim ve hizmetler için KDV istisnası getirildi. 25 Aralık 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak uygulamadan önce başlayan ve devam eden savunma sanayisi projelerinde bu tarihten sonra yapılan teslim ve hizmetler de istisna kapsamına alındı.   Milli Savunma Bakanlığı veya Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen projeler kapsamındaki teslim ve hizmetler için 25 Aralık 2021'den itibaren katma değer vergisi (KDV) istisnası uygulanacak.   Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğe göre, ulusal güvenlik amaçlı teslim ve hizmetlere ilişkin KDV istisnası yeniden düzenlendi.   Milli Savunma Bakanlığı veya Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen savunma sanayisi projelerine yönelik teslim ve hizmetler istisna kapsamına alındı. Bu projeler kapsamındaki teslim ve hizmetleri gerçekleştirenlere yapılacak, miktarı ve nitelikleri bu kurumlarca onaylanan teslim ve hizmetler 25 Aralık 2021'den itibaren KDV’den istisnasından yararlanacak.   Söz konusu tarihten önce başlayan ve devam eden savunma sanayisi projelerde bu tarihten sonra yapılan teslim ve hizmetler de istisna kapsamında yer alacak.   İstisna kapsamında mal ve hizmet temin etmek isteyen ulusal güvenlik kuruluşlarınca, söz konusu mal ve hizmetlerin istisna kapsamında olup olmadığı konusunda tereddüt olursa Gelir İdaresi Başkanlığından görüş almak mümkün olabilecek.   İmalat sanayisine yönelik yatırım teşvik belgesi kapsamındaki inşaat işlerine yönelik 2020 ve 2021 yıllarında yüklenilen ve indirim yoluyla giderilemeyen KDV için yürütülen iade uygulamasına 2022, 2023 ve 2024 yılları da eklendi.
Milli Savunma Bakanlığı veya Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen projeler kapsamındaki teslim ve hizmetler için 25 Aralık 2021'den itibaren katma değer vergisi (KDV) istisnası uygulanacak.

Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen projeler kapsamındaki teslim ve hizmetler için KDV istisnası getirildi. 25 Aralık 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak uygulamadan önce başlayan ve devam eden savunma sanayisi projelerinde bu tarihten sonra yapılan teslim ve hizmetler de istisna kapsamına alındı.


 
Milli Savunma Bakanlığı veya Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen projeler kapsamındaki teslim ve hizmetler için 25 Aralık 2021'den itibaren katma değer vergisi (KDV) istisnası uygulanacak.
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğe göre, ulusal güvenlik amaçlı teslim ve hizmetlere ilişkin KDV istisnası yeniden düzenlendi.
 
Milli Savunma Bakanlığı veya Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen savunma sanayisi projelerine yönelik teslim ve hizmetler istisna kapsamına alındı. Bu projeler kapsamındaki teslim ve hizmetleri gerçekleştirenlere yapılacak, miktarı ve nitelikleri bu kurumlarca onaylanan teslim ve hizmetler 25 Aralık 2021'den itibaren KDV’den istisnasından yararlanacak.
 
Söz konusu tarihten önce başlayan ve devam eden savunma sanayisi projelerde bu tarihten sonra yapılan teslim ve hizmetler de istisna kapsamında yer alacak.
 
İstisna kapsamında mal ve hizmet temin etmek isteyen ulusal güvenlik kuruluşlarınca, söz konusu mal ve hizmetlerin istisna kapsamında olup olmadığı konusunda tereddüt olursa Gelir İdaresi Başkanlığından görüş almak mümkün olabilecek.
 
İmalat sanayisine yönelik yatırım teşvik belgesi kapsamındaki inşaat işlerine yönelik 2020 ve 2021 yıllarında yüklenilen ve indirim yoluyla giderilemeyen KDV için yürütülen iade uygulamasına 2022, 2023 ve 2024 yılları da eklendi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.