Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

Sanayi üretiminde şubatta aylık bazda yüzde 4,4 artış

Sektörel 11.07.2023 - 19:44, Güncelleme: 11.07.2023 - 19:44 5564+ kez okundu.
 

Sanayi üretiminde şubatta aylık bazda yüzde 4,4 artış

Sanayi üretiminde, şubatta aylık bazda yüzde 4,4, yıllık bazda yüzde 13,3 artış yaşandı.
Sanayi üretimindeki artış, şubatta aylık bazda yüzde 4,4, yıllık bazda yüzde 13,3 olarak gerçekleşti. Alt sektörlerde, endeksin madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 6,1; imalat sanayinde yüzde 14,4; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe ise yüzde 4,9 arttığı görüldü. Sanayi üretiminde, şubatta aylık bazda yüzde 4,4, yıllık bazda yüzde 13,3 artış yaşandı.   Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), şubat ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarına göre, şubatta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,3 yükseldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda yüzde 13,3 artış oldu.   Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, endeksin şubatta madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,1, imalat sanayi sektöründe yüzde 14,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe yüzde 4,9 arttı.   Aylık veriler   Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi şubatta, ocak ayına kıyasla yüzde 4,4 yükseldi. Şubatta bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,1 artış gösterdi.   Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 artmasını bekleniyordu. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinin de yıllık bazda yüzde 9 artacağı tahminleri yapılıyordu.
Sanayi üretiminde, şubatta aylık bazda yüzde 4,4, yıllık bazda yüzde 13,3 artış yaşandı.

Sanayi üretimindeki artış, şubatta aylık bazda yüzde 4,4, yıllık bazda yüzde 13,3 olarak gerçekleşti. Alt sektörlerde, endeksin madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 6,1; imalat sanayinde yüzde 14,4; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe ise yüzde 4,9 arttığı görüldü.


Sanayi üretiminde, şubatta aylık bazda yüzde 4,4, yıllık bazda yüzde 13,3 artış yaşandı.
 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), şubat ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarına göre, şubatta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,3 yükseldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda yüzde 13,3 artış oldu.
 
Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, endeksin şubatta madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,1, imalat sanayi sektöründe yüzde 14,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe yüzde 4,9 arttı.
 
Aylık veriler
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi şubatta, ocak ayına kıyasla yüzde 4,4 yükseldi. Şubatta bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,1 artış gösterdi.
 
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 artmasını bekleniyordu. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinin de yıllık bazda yüzde 9 artacağı tahminleri yapılıyordu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.