Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

İzmir Konutta İstanbul’u Üçe Katladı

09.07.2023 - 18:27, Güncelleme: 09.07.2023 - 18:27 4592+ kez okundu.
 

İzmir Konutta İstanbul’u Üçe Katladı

Son bir yılda medyaya konut ile ilgili 680 binden fazla haber yansırken, Merkez Bankası’nın açıkladığı konut fiyat endeks verilerine göre fiyat artışında Türkiye’nin 3 bölgede farklı sonuçlar ortaya koyduğu belirlendi. Buna göre, Batı’da Ege ve Trakya’da fiyatlar yükselirken, Orta Anadolu’da fiyatlar ortalamalara yakın seyretti.
Türkiye’de konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ilin İzmir olduğunu ortaya çıkarken konuyla ilgili medyada inceleme yapan Interpress’in Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksi verilerinden derlediği bilgilere göre, İstanbul’un fiyat yükselme grafiğinde Türkiye ortalamasının altında kaldığı belirlendi.    Verilere göre, son yıllarda İstanbul ve Ankara gibi illerden de göç alan İzmir, konut fiyatlarının en çok arttığı il olurken Ege’nin incisinin fiyat yükselme performansıyla İstanbul’u bile neredeyse üçe katladığı anlaşıldı. Fiyat artış yüksekliğine göre İzmir’i yine Ege Bölgesi’nden Aydın, Denizli ve Muğla’nın takip ettiği görüldü. Marmara Bölgesi'nden Bilecik, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’de yine konut fiyat artışı yüksek olan illerimiz olarak öne çıktı. Bu illeri Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ın izlediği tespit edildi. İSTANBUL ORTALAMANIN ALTINDA KALDI … Son bir yılda medyaya konut ile ilgili 680 binden fazla haber yansırken, Merkez Bankası’nın açıkladığı konut fiyat endeks verilerine göre fiyat artışında Türkiye’nin 3 bölgede farklı sonuçlar ortaya koyduğu belirlendi. Buna göre, Batı’da Ege ve Trakya’da fiyatlar yükselirken, Orta Anadolu’da fiyatlar ortalamalara yakın seyretti. Doğu - Güneydoğu’da ise  oldukça ciddi düşüş olduğu gözlemlendi. Marmara’nın diğer illeri İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova listede epey arka sıralarda kalırken, İstanbul’un, yüzde 6,3'lük değişimle yüzde 10'luk Türkiye ortalamasının da altında kaldığı görüldü. Bir dönem yabancıların konut alımında tercih ettiği Antalya'nın da yüzde 8,4'lük artışla Türkiye ortalamasının altında kalması dikkat çekti. Doğu ve Güneydoğu'da ise Türkiye ortalamasının üzerine çıkan sadece birkaç il tespit edilirken bu illerin Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli, Erzurum, Erzincan ve Bayburt olduğu saptandı. En son sırada ise sadece 0.7 artışla Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerinin yer aldığı tespit edildi.    
Son bir yılda medyaya konut ile ilgili 680 binden fazla haber yansırken, Merkez Bankası’nın açıkladığı konut fiyat endeks verilerine göre fiyat artışında Türkiye’nin 3 bölgede farklı sonuçlar ortaya koyduğu belirlendi. Buna göre, Batı’da Ege ve Trakya’da fiyatlar yükselirken, Orta Anadolu’da fiyatlar ortalamalara yakın seyretti.

Türkiye’de konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ilin İzmir olduğunu ortaya çıkarken konuyla ilgili medyada inceleme yapan Interpress’in Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksi verilerinden derlediği bilgilere göre, İstanbul’un fiyat yükselme grafiğinde Türkiye ortalamasının altında kaldığı belirlendi.

 

 Verilere göre, son yıllarda İstanbul ve Ankara gibi illerden de göç alan İzmir, konut fiyatlarının en çok arttığı il olurken Ege’nin incisinin fiyat yükselme performansıyla İstanbul’u bile neredeyse üçe katladığı anlaşıldı. Fiyat artış yüksekliğine göre İzmir’i yine Ege Bölgesi’nden Aydın, Denizli ve Muğla’nın takip ettiği görüldü. Marmara Bölgesi'nden Bilecik, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’de yine konut fiyat artışı yüksek olan illerimiz olarak öne çıktı. Bu illeri Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ın izlediği tespit edildi.

İSTANBUL ORTALAMANIN ALTINDA KALDI …

Son bir yılda medyaya konut ile ilgili 680 binden fazla haber yansırken, Merkez Bankası’nın açıkladığı konut fiyat endeks verilerine göre fiyat artışında Türkiye’nin 3 bölgede farklı sonuçlar ortaya koyduğu belirlendi. Buna göre, Batı’da Ege ve Trakya’da fiyatlar yükselirken, Orta Anadolu’da fiyatlar ortalamalara yakın seyretti. Doğu - Güneydoğu’da ise  oldukça ciddi düşüş olduğu gözlemlendi. Marmara’nın diğer illeri İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova listede epey arka sıralarda kalırken, İstanbul’un, yüzde 6,3'lük değişimle yüzde 10'luk Türkiye ortalamasının da altında kaldığı görüldü. Bir dönem yabancıların konut alımında tercih ettiği Antalya'nın da yüzde 8,4'lük artışla Türkiye ortalamasının altında kalması dikkat çekti. Doğu ve Güneydoğu'da ise Türkiye ortalamasının üzerine çıkan sadece birkaç il tespit edilirken bu illerin Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli, Erzurum, Erzincan ve Bayburt olduğu saptandı. En son sırada ise sadece 0.7 artışla Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerinin yer aldığı tespit edildi.  

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.