Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

Enerji Sektöründeki İstihdamda Temiz Enerji Katkısı

09.07.2023 - 19:30, Güncelleme: 09.07.2023 - 19:30 4834+ kez okundu.
 

Enerji Sektöründeki İstihdamda Temiz Enerji Katkısı

Küresel enerji sektörü istihdamında son yıllardaki en büyük büyümenin bu yıl yaşanması bekleniyor. Yüksek maliyetler ve enflasyonist baskılar ise istihdamdaki büyümenin önündeki zorluklar olarak öne çıkıyor.
İstihdam rakamının 65 milyona ulaştığı küresel enerji sektöründeki çalışanların yarısını temiz enerji alanındaki çalışanlar oluşturdu. Uluslararası Enerji Ajansı'nın 2021 yılına ilişkin verilerine göre, düşük karbon elektrik üretimindeki istihdam, güneş ve rüzgar enerjisi başta olmak üzere 7,8 milyona ulaşırken bu rakam petrol sektörüne eşit seviyede bulunuyor.   Küresel enerji sektöründeki istihdam, temiz enerji alanının katkısıyla geçen yıl salgın öncesi seviyelerine döndü. Temiz enerji çalışanları, küresel enerji sektöründeki 65 milyonluk toplam istihdamın yarısını oluşturdu.   Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) dünya çapındaki enerji istihdamını bölgesel ve teknoloji bazında incelediği ilk çalışması Dünya Enerji İstihdamı Raporu'na göre, geçen yılki toparlanmasıyla enerji sektörü dünya iş gücünün yüzde 2'sini meydana getirdi.   2021'de küresel enerji sektöründeki istihdam 2019'daki seviyesine göre 1,3 milyon arttı ve 65 milyona ulaştı. Toplam istihdamın 21 milyonunu yakıt tedariki, 20 milyonunu elektrik sektörü ve 24 milyonunu enerji verimliliği ve araç imalatı sektörlerinde gerçekleşti.   Petrol ve doğal gaz sektöründeki istihdam henüz salgın öncesi seviyesine ulaşamasa da küresel enerji sektöründeki 65 milyonluk toplam istihdamın yüzde 50'sini temiz enerji sektöründeki çalışanlar oluşturdu.   Temiz enerji sektöründeki çalışanların ise yaklaşık üçte ikisi yeni projelerin kurulumu ve temiz enerji teknolojilerinin imalatında istihdam ediliyor.   Düşük karbon yayımlı elektrik üretimindeki istihdam, güneş ve rüzgar başta olmak üzere, 7,8 milyon çalışandan oluşurken bu rakam petrol sektöründeki istihdama neredeyse eşit.   Bölge bazında istihdam   Asya-Pasifik bölgesi küresel enerji sektöründeki toplam istihdamın yarısına ev sahipliği yaparken, dünya enerji sektöründeki iş gücünün yüzde 30'unu Çin meydana getiriyor.   Enerji sektöründeki kadın çalışanların oranı ise yüzde 16 seviyesinde. Bu rakam, küresel ekonomideki kadın temsiliyet oranı olan yüzde 39'un oldukça altında yer alıyor.   YÜZDE 6 BÜYÜME BEKLENTİSİ   Küresel enerji sektörü istihdamında son yıllardaki en büyük büyümenin bu yıl yaşanması bekleniyor. Yüksek maliyetler ve enflasyonist baskılar ise istihdamdaki büyümenin önündeki zorluklar olarak öne çıkıyor.   Bu yıl küresel enerji sektöründe yüzde 6'lık büyüme bekleniyor.   IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin değerlendirmesinde, ülkelerin mevcut krize temiz enerji teknolojilerindeki büyümeyi hızlandırarak cevap verdiğini belirterek, "Bu aksiyonu alan ülkeler ve bölgeler istihdamda da büyüme görecek. Bu fırsatı yakalamak, vasıflı çalışanlar gerektiriyor. Hükümetler, şirketler ve eğitimciler bir araya gelmeli ve ihtiyaç duyulan vasıflı iş gücünü oluşturmak için programlar geliştirmeli. Tabii ki bu iş gücü dağılımının eşit şekilde yapılması gerekiyor." diye konuştu.
Küresel enerji sektörü istihdamında son yıllardaki en büyük büyümenin bu yıl yaşanması bekleniyor. Yüksek maliyetler ve enflasyonist baskılar ise istihdamdaki büyümenin önündeki zorluklar olarak öne çıkıyor.

İstihdam rakamının 65 milyona ulaştığı küresel enerji sektöründeki çalışanların yarısını temiz enerji alanındaki çalışanlar oluşturdu. Uluslararası Enerji Ajansı'nın 2021 yılına ilişkin verilerine göre, düşük karbon elektrik üretimindeki istihdam, güneş ve rüzgar enerjisi başta olmak üzere 7,8 milyona ulaşırken bu rakam petrol sektörüne eşit seviyede bulunuyor.


 
Küresel enerji sektöründeki istihdam, temiz enerji alanının katkısıyla geçen yıl salgın öncesi seviyelerine döndü. Temiz enerji çalışanları, küresel enerji sektöründeki 65 milyonluk toplam istihdamın yarısını oluşturdu.
 
Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) dünya çapındaki enerji istihdamını bölgesel ve teknoloji bazında incelediği ilk çalışması Dünya Enerji İstihdamı Raporu'na göre, geçen yılki toparlanmasıyla enerji sektörü dünya iş gücünün yüzde 2'sini meydana getirdi.
 
2021'de küresel enerji sektöründeki istihdam 2019'daki seviyesine göre 1,3 milyon arttı ve 65 milyona ulaştı. Toplam istihdamın 21 milyonunu yakıt tedariki, 20 milyonunu elektrik sektörü ve 24 milyonunu enerji verimliliği ve araç imalatı sektörlerinde gerçekleşti.
 
Petrol ve doğal gaz sektöründeki istihdam henüz salgın öncesi seviyesine ulaşamasa da küresel enerji sektöründeki 65 milyonluk toplam istihdamın yüzde 50'sini temiz enerji sektöründeki çalışanlar oluşturdu.
 
Temiz enerji sektöründeki çalışanların ise yaklaşık üçte ikisi yeni projelerin kurulumu ve temiz enerji teknolojilerinin imalatında istihdam ediliyor.
 
Düşük karbon yayımlı elektrik üretimindeki istihdam, güneş ve rüzgar başta olmak üzere, 7,8 milyon çalışandan oluşurken bu rakam petrol sektöründeki istihdama neredeyse eşit.
 
Bölge bazında istihdam
 
Asya-Pasifik bölgesi küresel enerji sektöründeki toplam istihdamın yarısına ev sahipliği yaparken, dünya enerji sektöründeki iş gücünün yüzde 30'unu Çin meydana getiriyor.
 
Enerji sektöründeki kadın çalışanların oranı ise yüzde 16 seviyesinde. Bu rakam, küresel ekonomideki kadın temsiliyet oranı olan yüzde 39'un oldukça altında yer alıyor.
 
YÜZDE 6 BÜYÜME BEKLENTİSİ
 
Küresel enerji sektörü istihdamında son yıllardaki en büyük büyümenin bu yıl yaşanması bekleniyor. Yüksek maliyetler ve enflasyonist baskılar ise istihdamdaki büyümenin önündeki zorluklar olarak öne çıkıyor.
 
Bu yıl küresel enerji sektöründe yüzde 6'lık büyüme bekleniyor.
 
IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin değerlendirmesinde, ülkelerin mevcut krize temiz enerji teknolojilerindeki büyümeyi hızlandırarak cevap verdiğini belirterek, "Bu aksiyonu alan ülkeler ve bölgeler istihdamda da büyüme görecek. Bu fırsatı yakalamak, vasıflı çalışanlar gerektiriyor. Hükümetler, şirketler ve eğitimciler bir araya gelmeli ve ihtiyaç duyulan vasıflı iş gücünü oluşturmak için programlar geliştirmeli. Tabii ki bu iş gücü dağılımının eşit şekilde yapılması gerekiyor." diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.