Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), 2023

Ticaret 05.07.2023 - 17:36, Güncelleme: 05.07.2023 - 17:36 5996+ kez okundu.
 

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), 2023

Avrupa'da Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), 2023’te küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisini yüzde 3,4’ten yüzde 1'e düşürdü. DTÖ, mal ticareti büyümesinin, bu yıl için yüzde 2 ila yüzde 4,9 düzeyinde, 2023 için ise aşağı yönlü riskler yaşanırsa yüzde 2,8 küçülme, olumlu gelişmeler yaşanırsa yüzde 4,6 büyüme şeklinde gerçekleşebileceği öngörüsünde bulundu. Küresel GSYH büyüme tahmini bu yıl için yüzde 2,8’de sabit tutan DTÖ, 2023 için yüzde 3,3'ten yüzde 2,3'e indirdi.   Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), 2023’te küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisini artan enerji fiyatlarının, yükselen faiz oranlarının, artan gıda ve gübre faturalarının ithalat talebini azaltacağı beklentisiyle yüzde 3,4’ten yüzde 1'e düşürdü.   DTÖ’nün, küresel ticaretin görünümüne ilişkin ekim ayı raporunda, 2022 için küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisi 0,5 puanlık artışla yüzde 3,5 oldu. Bunun yanında büyük ekonomilerde farklı sebeplerle büyümenin yavaşlamasının ithalat talebini azaltacağı beklentisiyle 2023'e yönelik tahmin ise yüzde 3,4'ten yüzde 1’e çekildi.   Raporda, “Avrupa'da Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan yüksek enerji fiyatları hane halkı harcamalarını baskılayarak ve üretim maliyetlerini artıracaktır. ABD’de para politikasında sıkılaştırma konut, motorlu taşıtlar ve sabit sermaye yatırımı gibi alanlarda faize duyarlı harcamaları darbeleyecek.” ifadeleri kullanıldı.   Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’in zayıf dış taleple birlikte Kovid-19 salgını ve üretim kesintileriyle mücadeleye devam ettiğine yer verilen raporda, "Son olarak, akaryakıt, gıda ve gübre için artan ithalat faturaları, gelişmekte olan ülkelerde gıda güvensizliğine ve sıkıntılı borçlara yol açabilir.” uyarısına yer verildi.   Öte yandan, tahminler üzerinde yüksek belirsizlik olduğunu belirten DTÖ, mal ticareti büyümesinin, bu yıl için yüzde 2,0 ila yüzde 4,9 düzeyinde, 2023 için ise aşağı yönlü riskler yaşanırsa yüzde 2,8 küçülme, olumlu gelişmeler yaşanırsa yüzde 4,6 büyüme şeklinde gerçekleşebileceği öngörüsünde bulundu.   Raporda, DTÖ'nün küresel GSYH büyüme tahmini ise bu yıl için yüzde 2,8’de sabit tutulurken, 2023 için yüzde 3,3'ten yüzde 2,3'e indirildi.   Rapora değerlendiren DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, hükümetlere uluslararası ticarete engeller koymamaları konusunda uyarıda bulunarak, küresel tedarik zincirlerinden çekilmenin enflasyonist baskıyı artıracağı, ekonomik büyümeyi sınırlayacağı ve refahı daraltacağını ifade etti.
Avrupa'da Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), 2023’te küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisini yüzde 3,4’ten yüzde 1'e düşürdü. DTÖ, mal ticareti büyümesinin, bu yıl için yüzde 2 ila yüzde 4,9 düzeyinde, 2023 için ise aşağı yönlü riskler yaşanırsa yüzde 2,8 küçülme, olumlu gelişmeler yaşanırsa yüzde 4,6 büyüme şeklinde gerçekleşebileceği öngörüsünde bulundu. Küresel GSYH büyüme tahmini bu yıl için yüzde 2,8’de sabit tutan DTÖ, 2023 için yüzde 3,3'ten yüzde 2,3'e indirdi.
 
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), 2023’te küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisini artan enerji fiyatlarının, yükselen faiz oranlarının, artan gıda ve gübre faturalarının ithalat talebini azaltacağı beklentisiyle yüzde 3,4’ten yüzde 1'e düşürdü.
 
DTÖ’nün, küresel ticaretin görünümüne ilişkin ekim ayı raporunda, 2022 için küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisi 0,5 puanlık artışla yüzde 3,5 oldu. Bunun yanında büyük ekonomilerde farklı sebeplerle büyümenin yavaşlamasının ithalat talebini azaltacağı beklentisiyle 2023'e yönelik tahmin ise yüzde 3,4'ten yüzde 1’e çekildi.
 
Raporda, “Avrupa'da Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan yüksek enerji fiyatları hane halkı harcamalarını baskılayarak ve üretim maliyetlerini artıracaktır. ABD’de para politikasında sıkılaştırma konut, motorlu taşıtlar ve sabit sermaye yatırımı gibi alanlarda faize duyarlı harcamaları darbeleyecek.” ifadeleri kullanıldı.
 
Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’in zayıf dış taleple birlikte Kovid-19 salgını ve üretim kesintileriyle mücadeleye devam ettiğine yer verilen raporda, "Son olarak, akaryakıt, gıda ve gübre için artan ithalat faturaları, gelişmekte olan ülkelerde gıda güvensizliğine ve sıkıntılı borçlara yol açabilir.” uyarısına yer verildi.
 
Öte yandan, tahminler üzerinde yüksek belirsizlik olduğunu belirten DTÖ, mal ticareti büyümesinin, bu yıl için yüzde 2,0 ila yüzde 4,9 düzeyinde, 2023 için ise aşağı yönlü riskler yaşanırsa yüzde 2,8 küçülme, olumlu gelişmeler yaşanırsa yüzde 4,6 büyüme şeklinde gerçekleşebileceği öngörüsünde bulundu.
 
Raporda, DTÖ'nün küresel GSYH büyüme tahmini ise bu yıl için yüzde 2,8’de sabit tutulurken, 2023 için yüzde 3,3'ten yüzde 2,3'e indirildi.
 
Rapora değerlendiren DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, hükümetlere uluslararası ticarete engeller koymamaları konusunda uyarıda bulunarak, küresel tedarik zincirlerinden çekilmenin enflasyonist baskıyı artıracağı, ekonomik büyümeyi sınırlayacağı ve refahı daraltacağını ifade etti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.