Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

Buğday Fiyatları Rekor Kırdı

09.07.2023 - 20:22, Güncelleme: 09.07.2023 - 20:22 4853+ kez okundu.
 

Buğday Fiyatları Rekor Kırdı

Buğday, Chicago Ticaret Borsasında düne göre yüzde 5'in üzerinde arttı ve 13,63 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktıktan sonra saat 12.50 itibarıyla 12,56 dolar seviyesinde dengelendi.
Dünyanın buğday ambarlarından olan Ukrayna ile Rusya arasında süren savaş, arz şoku yaşanacağına dair beklentileri kuvvetlendirince buğday, Chicago Ticaret Borsasında düne göre yüzde 5'in üzerinde arttı ve 13,63 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Buğday fiyatları, aylık yüzde 30, yıl başına göre de yüzde 60'dan fazla yükseldi. Buğday fiyatları, bugün 13,63 dolarla Chicago Ticaret Borsasında tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.   Rusya-Ukrayna savaşıyla derinleşen tedarik sorunları ve yükselen enerji fiyatlarının etkisiyle emtia piyasasında rekorlar yaşanmaya devam ediyor.   Ukrayna-Rusya savaşı dolayısıyla dünyanın buğday ambarlarından biri olan bölgede arz şoku yaşanacağına ilişkin beklentilerle buğday fiyatları rekor seviyelere ulaştı. Karadeniz bölgesindeki iki büyük buğday ihracatçısı olan Ukrayna ve Rusya’nın savaşta olmasının buğday ve mısır ihracatının durma noktasına geleceğine dair endişeler fiyat artışlarında etkili oldu.   Buğday, Chicago Ticaret Borsasında düne göre yüzde 5'in üzerinde arttı ve 13,63 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktıktan sonra saat 12.50 itibarıyla 12,56 dolar seviyesinde dengelendi.   Buğday fiyatları, aylık bazda yüzde 30 ve yıl başına göre ise yüzde 60'un üzerinde yükseldi.   Yükselen enerji maliyetleri özellikle buğday fiyatlarının rekor seviyeye çıkmasında önemli bir faktör olarak ortaya çıkarken, Rusya-Ukrayna savaşı ve bu kapsamda giderek sertleşen yaptırımlar da tahıl piyasasındaki endişeleri artırdı.   Analistler, Rusya-Ukrayna savaşının Ukrayna'daki tarımı durma noktasına getirdiğini bildirdi. Tohum ve gübrelerin arzı konusunda endişelerin arttığını ifade eden analistler, ülkede tarımsal faaliyetlerin bu sene gerçekleşemeyebileceğini belirtti.   Rusya ile ticaret de savaş ve ABD ile Avrupa'nın yaptırımları nedeniyle tıkanmış durumda. Ukrayna ile Rusya dünyanın buğday sevkiyatının çeyreğinden fazlasını tedarik ettiği gibi mısır, arpa ve ay çiçek yağının da başlıca tedarikçileri arasında yer alıyor.
Buğday, Chicago Ticaret Borsasında düne göre yüzde 5'in üzerinde arttı ve 13,63 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktıktan sonra saat 12.50 itibarıyla 12,56 dolar seviyesinde dengelendi.

Dünyanın buğday ambarlarından olan Ukrayna ile Rusya arasında süren savaş, arz şoku yaşanacağına dair beklentileri kuvvetlendirince buğday, Chicago Ticaret Borsasında düne göre yüzde 5'in üzerinde arttı ve 13,63 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Buğday fiyatları, aylık yüzde 30, yıl başına göre de yüzde 60'dan fazla yükseldi.Buğday fiyatları, bugün 13,63 dolarla Chicago Ticaret Borsasında tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.
 
Rusya-Ukrayna savaşıyla derinleşen tedarik sorunları ve yükselen enerji fiyatlarının etkisiyle emtia piyasasında rekorlar yaşanmaya devam ediyor.
 
Ukrayna-Rusya savaşı dolayısıyla dünyanın buğday ambarlarından biri olan bölgede arz şoku yaşanacağına ilişkin beklentilerle buğday fiyatları rekor seviyelere ulaştı. Karadeniz bölgesindeki iki büyük buğday ihracatçısı olan Ukrayna ve Rusya’nın savaşta olmasının buğday ve mısır ihracatının durma noktasına geleceğine dair endişeler fiyat artışlarında etkili oldu.
 
Buğday, Chicago Ticaret Borsasında düne göre yüzde 5'in üzerinde arttı ve 13,63 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktıktan sonra saat 12.50 itibarıyla 12,56 dolar seviyesinde dengelendi.
 
Buğday fiyatları, aylık bazda yüzde 30 ve yıl başına göre ise yüzde 60'un üzerinde yükseldi.
 
Yükselen enerji maliyetleri özellikle buğday fiyatlarının rekor seviyeye çıkmasında önemli bir faktör olarak ortaya çıkarken, Rusya-Ukrayna savaşı ve bu kapsamda giderek sertleşen yaptırımlar da tahıl piyasasındaki endişeleri artırdı.
 
Analistler, Rusya-Ukrayna savaşının Ukrayna'daki tarımı durma noktasına getirdiğini bildirdi. Tohum ve gübrelerin arzı konusunda endişelerin arttığını ifade eden analistler, ülkede tarımsal faaliyetlerin bu sene gerçekleşemeyebileceğini belirtti.
 
Rusya ile ticaret de savaş ve ABD ile Avrupa'nın yaptırımları nedeniyle tıkanmış durumda. Ukrayna ile Rusya dünyanın buğday sevkiyatının çeyreğinden fazlasını tedarik ettiği gibi mısır, arpa ve ay çiçek yağının da başlıca tedarikçileri arasında yer alıyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.