TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Yıldız Holding fırsat eşitliğini “Kadın Platformu” ile güvence altına aldı

Fırsat eşitliği temelli uygulamalarını daha kalıcı bir yapıya dönüştürmek için 2021 yılında Kadın Platformu’nu kuran Yıldız Holding, platform çatısı altında sürdürdüğü faaliyetleriyle iş dünyasında kadın liderliğini ve kadın girişimciliğini artırmayı hedefliyor.Yıldız Holding Kadın Platformu Elçisi Begüm Mutuş tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de “işin geleceği”nin hızla değiştiğini belirterek, bu değişime adapte olmak isteyenlerin yatırımlarının odağında her şeyden önce “insan” olması gerektiğine dikkat çekti.
 
Bu anlayışı hayata geçirme adına 2020’yi “insana yatırım yılı” olarak belirlediklerini vurgulayan Begüm Mutuş, “Geçtiğimiz yıl da fırsat eşitliği kültürünü tüm şirketlerimizde daha kalıcı bir yapıya dönüştürmek için Yıldız Holding Kadın Platformu’nu kurduk.” diyerek, çalışmalarına ilişkin soruları yanıtladı.
 
Yıldız Holding Kadın Platformu’nun kuruluş amacı nedir?
 
Kuruluşumuzdan beri içinde bulunduğumuz toplumu kalkındırma ve Türkiye’nin her alanda sürdürülebilir büyümesine katkı sağlama amacı tüm faaliyetlerimize yön veriyor. 2021’de de fırsat eşitliği kültürünü tüm şirketlerimizde daha kalıcı bir yapıya dönüştürmek ve kadınlara yönelik çalışmaları tek çatı altında toplamak için Yıldız Holding Kadın Platformu’nu hayata geçirdik.
 
KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNE DESTEK
 
Platform Yıldız Holding’de neleri değiştirecek?
 
Kadınların ekonomiye daha fazla katılımını sağlamayı ve şirketlerimizde daha aktif rol ve üst düzey pozisyonlarda görev almasına yönelik çalışmalarımızı hızlandırmayı hedefliyoruz.
 
Kadınların şirketlerimizin yönetim kurullarında ve karar mekanizmalarında daha aktif olması, üst düzey pozisyonlarda daha fazla görev alması için çalışıyoruz. Fırsat eşitliği temelli bu dönüşümü kendimizden başlatarak, tüm toplumda ve paydaşlarımızda kadın istihdamı için önemli bir değişimi tetiklemek istiyoruz. Tüm şirketlerimizde kadın girişimciliğinin desteklenmesine yönelik projelere ağırlık vermeyi amaçlıyoruz.
 
Bu konuda hali hazırda yürüttüğümüz birkaç projeden örnek vermek gerekirse; Şok Marketler’de ‘Ben de Varım’ projesiyle ev kadınları kendi ürettikleri bez çantaları mağazalarımızda satışa sunabiliyorlar. Bu yıl projemizde daha fazla kadına destek olmayı planlıyoruz.
 
Kerevitaş’ta çok yakında kadın çiftçilerin desteklenmesi için kapsamlı bir projeye başlayacağız. Çalışanlarının yüzde 70’i kadın olan Godiva’nın kurduğu Lady Godiva Girişimi de, kadının güçlenmesi amacıyla çalışan STK’ların başarılarını tanıyor ve ödüllendiriyor.
 
Pladis şirketimiz ise kadın istihdamını artırıcı somut hedefleriyle diğer şirketlerimize ilham olmaya başladı. 
 
FIRSAT EŞİTLİĞİNDE ŞEFFAFLIK
 
Platform kapsamında gerçekleştirdiğiniz somut çalışmalardan örnekler verebilir misiniz?
 
İlk olarak Türkiye’den ve yurt dışından çalışanlarımızın önerilerini de yansıtan katılımcı bir süreçle oluşturduğumuz Yıldız Holding Kadın Platformu Fırsat Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Manifestosu’nu hazırladık.
 
Manifestomuz, fırsat eşitliği alanında söylem, iş ortamı ve iş birlikleri olmak üzere üç ana eksendeki taahhütlerimizi içeriyor. İş yerinde iletişimde eşitliğe katkıda bulunması adına bir İletişim Rehberi hazırladık ve Holding şirketleriyle paylaştık.
 
Geçtiğimiz ay Yıldız Holding ve şirketlerimizde 2019’dan beri fırsat eşitliği başlığında gerçekleştirilen iyi uygulamaları ve Kadın Platformu ile gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmaları anlattığımız raporumuzu yayınladık. 2021 raporumuzu da mart ayı itibarıyla paylaşarak performansımızı şeffaf bir şekilde paydaşlarımıza duyurmayı hedefliyoruz.
“2022’nin yükselme yılı olmasını hayal ediyoruz.”
Geleceğe yön veren teknolojiler WIN Eurasia 2022 Fuarı ile İstanbul’da
İnsanı odağına alan Doğuş, teknolojik gelişimi destekliyor
KFC Türkiye akılcı büyümeyle bölgesinde birinci
Aktif Bank finansal çözümleriyle tüm “evren”leri kapsıyor
Sanayide kişi başına üretim endeksinde ilk çeyrekte yüzde 4,1 artış
TÜBİTAK, geliştirdiği Kovid-19'a karşı koruyucu çiğneme tableti teknolojisinin lisans ihalesine çıkacak
TOBB onaylı sanayi kapasite raporu sayısında azalma
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan "Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden TL kullanımının cazibesi artırılacak" mesajı
Rüzgar enerjisinde 10 yılda 14 milyar avro yatırım
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri nisanda artış kaydetti
İşsizlik oranı nisanda yüzde 11,3’e ulaştı
Ingage, benzersiz iş modeliyle markaları rekabete hazırlıyor
Eşitlikçi çalışma ortamı Galata Taşımacılık’ın kurumsal duruşu
Enerji verimliliği, küresel enerji krizinden "acil çıkışın" yolu
Fitch, büyüme tahminini küresel ekonomi için düşürürken Türkiye için yükseltti
Halkbank'tan Yeşil Enerji Kredi Paketi ile sürdürülebilirliğe katkı
Dünya çapında bir krize karşı küresel gıda ticareti sisteminin korunması çağrısı
Tarım ÜFE mayısta aylık yüzde 16’yı aşarken, yıllık yüzde 155’e dayandı
Nisan ayında ücretli çalışan sayısında aylık bazda düşüş, yıllık bazda artış
Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlenecek
Türkiye’nin üretim ve satış değerlerine ilişkin istatistikler açıklandı
Türkiye’nin, enerji dönüşümünde 2030’a kadar 135 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı var.
Kozmetik pazarında her yıl ortalama yüzde 10 büyüme
Fintekler finansal suçlara karşı Sanction Scanner’a güveniyor