TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Teta Kazan ekonomiye katkı sağlıyor

Teta Kazan, son beş yıldır ağırlıklı çalışma yürüttüğü biyokütle yakıtlı enerji santralleri konusunda yeni projeler gerçekleştirmeye devam ediyor.


Teta Kazan, son beş yıldır ağırlıklı çalışma yürüttüğü biyokütle yakıtlı enerji santralleri konusunda yeni projeler gerçekleştirmeye devam ediyor. Firma son yıllarda Türkiye’de artan enerji taleplerini karşılamak adına biyokütle (biomass) yakan elektrik üretim tesislerinin anahtar teslimi projelendirme, imalat ve devreye alma çalışmalarına hız vermiş durumda. Bu tesislerin merkezinde yer alan ve türbine elektrik üretimi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için yüksek basınç ve sıcaklıkta buharı üreten kazanları, Alman mühendislik ortağı Eckrohrkessel GmbH firması ile dizayn ediyor.

Ege bölgesinde pamuk atıklarını yakarak 12 MW elektrik üretimi yapan tesisi tamamlayan firma, aynı tesise ait 12 MW’lık 2. fazı ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yakıt olarak mısır atıkları kullanılacak şekilde yine 12 MW kapasiteli bir tesisi daha kurmaya başlamış durumda. Biyokütle yakıtlı santrallerde kullanılabilecek olan atıkların çeşitliliği (pamuk, mısır, kavuz, ayçiçek kabuğu, fındık kabuğu, orman atıkları, prina, ağaç endüstrisi atıkları, hayvansal gübre, arıtma çamuru vb.) ve farklı durumlarda
bu yakıtların karışım olarak da yakılmasına müsaade eden ızgaralı yakma teknolojileri Teta Kazan tarafından kurulan bu tip sistemlerin bulunduğu coğrafyaya adapte olmasını kolaylaştırıyor.

Halihazırda uygulamada olan YEKDEM teşvikleri bu tip projeleri cazip hale getiriyor ve yatırımların artması bekleniyor.