TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Sabancı Holding'in ilk çeyrek net karı 8 milyar 251 milyon lira

Kombine satışları ilk çeyrekte yüzde 135 artışla 72,7 milyarı aşan Sabancı Holding'in konsolide net karı 8 milyar 251 milyon lira seviyesinde oldu. Sabancı Holding CEO'su Cenk Alper “Karlılık kalitemiz, artan öz kaynak karlılığımız ve sağlıklı borçluluk oranlarımız sayesinde bir yandan hissedarlarımıza değer katarken diğer yandan da Sabancı'yı bir dünya şirketi haline getirecek önemli atılımları hayata geçiriyoruz." dedi.Sabancı Holding'in konsolide net karı, bu yılın ilk çeyreğinde 8 milyar 251 milyon lira olarak gerçekleşti.
 
2022 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlara göre, kombine satışlarını yüzde 135 artışla 72 milyar 704 milyon TL seviyesine yükselten Sabancı Holding'in konsolide net karı 8 milyar 251 milyon lira oldu.
 
5 yıllık stratejik yol haritasında "yeni ekonomi"yi odağına alan Sabancı Holding, ilk çeyrekte bilançosunu güçlendirmeyi sürdürürken, dijital ve sürdürülebilirlik alanlarında önemli başarılara imza attı.
 
‘DÜNYANIN SABANCI'SI' OLMA HEDEFİYLE KESİNTİSİZ BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜYOR
 
Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper, Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere, son dönemde ortaya çıkan jeopolitik risklerin, dünyadaki enflasyonist tehditlerin ve tedarik zincirindeki aksamaların küresel faaliyet ortamını zorlaştırdığına işaret ederek, şunları ifade etti:
 
"Tüm bu gelişmelerle birlikte küresel düşünmek ve müşteriye yakın olmak artık şirketler için vazgeçilmez bir unsur haline geldi. Biz de stratejilerimizi bu yaklaşım doğrultusunda şekillendirirken, hem yurt dışında hem de ülkemizde yaptığımız yatırımlarla büyümemize kesintisiz devam ediyoruz. Gerek yapı malzemeleri ve sanayi iş kollarımızda önceki dönemlerde attığımız uluslararası adımlar gerekse bu dönem dijital faaliyetlerimizin küreselde tek bir çatı altında toplanması, Topluluk vaadimiz kapsamında çizdiğimiz yol haritasının çok önemli birer yapı taşı. 'Dünyanın Sabancı'sı' olma hedefimizi de somut olarak ortaya koyan bu adımlarla sınırların gün geçtikçe kalktığı ve çetinleşen küresel rekabet ortamında Sabancı'yı çok daha avantajlı bir konuma taşıyoruz."
 
Üç aylık finansal sonuçların, operasyonel ve mali performans beklentileri doğrultusunda ilerlediğini belirten Cenk Alper, "Holdingimizin ve tüm Topluluk şirketlerimizin bilanço yönetiminin en önemli unsurları olarak gördüğümüz karlılık kalitemiz, artan öz kaynak karlılığımız ve sağlıklı borçluluk oranlarımız sayesinde bir yandan hissedarlarımıza değer katarken diğer yandan da Sabancı'yı bir dünya şirketi haline getirecek önemli atılımları hayata geçiriyoruz. Pandeminin tüm dünyada kontrol altına alınması ve normalleşme süreçlerinin güç kazanmasıyla hızla artan ihracat gelirlerimiz de büyüme stratejimizin uygulamaya konulmasında bize büyük bir avantaj sağlıyor. Sanayi grubu, ihracat gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre dolar bazında yüzde 24 artırdı. Bu sayede ülkemizin ihracat seferberliğine katkıda bulunmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. Diğer yandan, bankamız bu dönemde ekonomiyi ve reel sektörü desteklemeyi sürdürürken, ilk çeyrekte ekonomimize sağladığı kredi desteğini 462 milyar TL'si nakdi olmak üzere toplam 568 milyar TL seviyesine yükseltti." ifadelerini kullandı.
 
YENİ EKONOMİ STRATEJİSİYLE GERÇEKLEŞTİRİLEN SATIN ALMA VE YATIRIMLAR
 
Cenk Alper, yeni dünya düzeninde rekabette öne çıkabilmenin yolunun dijital ve sürdürülebilirlik odaklı yönetim anlayışından geçtiğine işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Bu anlayışla 2026 sonuna kadar olan dönemde toplam yatırımlarımızın yüzde 75'ini 'yeni ekonomi’ adını verdiğimiz enerji ve iklim teknolojileri, malzeme teknolojileri ve dijital teknolojiler alanlarında yapacağız. 2022 yılı içinde attığımız adımlarla da dijital teknolojiler alanındaki kararlılığımızı ve büyüme vizyonumuzu ortaya koyduk. Bu kapsamda veri odaklı dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren SEM ile siber güvenlik (operasyonel teknolojiler) konusunda dünyanın önde gelen startuplardan birisi olan Radiflow'u bünyemize katmak için satın alma süreçlerini başlattık.
 
Öte yandan, Sabancı Holding Kurumsal Girişim Sermayesi Fonu aracılığıyla, bulut teknolojileri şirketi Bulutistan ile yapay zeka odaklı akıllı asistan hizmetleri konusunda uzmanlaşmış Zack.ai şirketlerine yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Fiziksel mağazaları olan dijital bir platforma dönüşüm adımlarını hızlandıran Teknosa ise pazar yeri iş modelini büyük bir başarı ile hayata geçirdi. Bununla birlikte malzeme teknolojileri alanında küresel yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Kordsa şirketimiz, Avrupa'nın önde gelen kompozit üreticilerinden İtalyan Microtex Composites şirketinin çoğunluk hisselerini satın alma süreçlerini başlattı. Bu satın alma, geleceğin en önemli malzeme teknolojilerinden biri olan kompozitteki küresel ayak izimizi pekiştirirken, ileri malzeme teknolojilerinde süper lüks ve elektrikli otomotiv sektörüne de hizmet verecek şekilde ürün gamımızı genişletiyoruz. Bunlara ek olarak, Brisa'nın mevcut iş portföyünü mobilite çözümleri işine dönüştürmesine olanak sağlayacağına inandığımız Arvento satın almasını da geçtiğimiz dönemde tamamladık. Tüm bu adımlarla, ana işlerimizi daha karlı ve sürdürülebilir operasyonlara dönüştürürken, Sabancı Topluluğu'nu her zaman dijital düşünen, veriden katma değer yaratan, geleceğin dünyasına bugünden hazır olan bir yapıya kavuşturuyoruz."
 
Sürdürülebilirlik konusunda öncü ve örnek uygulamalarına bu dönemde de devam ettiklerini aktaran Alper, sözlerini, "Sabancı Holding çevresel, sosyal ve yönetişim alanında performansıyla Borsa İstanbul'un Sürdürülebilirlik Endeksi'nin çözüm ortağı Refinitiv tarafından yayınlanan değerlendirmede, 'Yatırım Holding'leri kategorisinde Türkiye dahil pek çok ülkede bulunan 56 holding şirketi arasında en yüksek performans gösteren şirketlerden biri oldu." şeklinde tamamladı.
“2022’nin yükselme yılı olmasını hayal ediyoruz.”
Geleceğe yön veren teknolojiler WIN Eurasia 2022 Fuarı ile İstanbul’da
İnsanı odağına alan Doğuş, teknolojik gelişimi destekliyor
Aktif Bank finansal çözümleriyle tüm “evren”leri kapsıyor
KFC Türkiye akılcı büyümeyle bölgesinde birinci
Sanayide kişi başına üretim endeksinde ilk çeyrekte yüzde 4,1 artış
TÜBİTAK, geliştirdiği Kovid-19'a karşı koruyucu çiğneme tableti teknolojisinin lisans ihalesine çıkacak
TOBB onaylı sanayi kapasite raporu sayısında azalma
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan "Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden TL kullanımının cazibesi artırılacak" mesajı
Eşitlikçi çalışma ortamı Galata Taşımacılık’ın kurumsal duruşu
Ingage, benzersiz iş modeliyle markaları rekabete hazırlıyor
Rüzgar enerjisinde 10 yılda 14 milyar avro yatırım
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri nisanda artış kaydetti
İşsizlik oranı nisanda yüzde 11,3’e ulaştı
Enerji verimliliği, küresel enerji krizinden "acil çıkışın" yolu
Fitch, büyüme tahminini küresel ekonomi için düşürürken Türkiye için yükseltti
Halkbank'tan Yeşil Enerji Kredi Paketi ile sürdürülebilirliğe katkı
Dünya çapında bir krize karşı küresel gıda ticareti sisteminin korunması çağrısı
Tarım ÜFE mayısta aylık yüzde 16’yı aşarken, yıllık yüzde 155’e dayandı
Nisan ayında ücretli çalışan sayısında aylık bazda düşüş, yıllık bazda artış
Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlenecek
Türkiye’nin üretim ve satış değerlerine ilişkin istatistikler açıklandı
Türkiye’nin, enerji dönüşümünde 2030’a kadar 135 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı var.
Kozmetik pazarında her yıl ortalama yüzde 10 büyüme
Fintekler finansal suçlara karşı Sanction Scanner’a güveniyor