TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Payten, 2022’de de ödeme sistemleri ekosistemini büyütmeye devam edecek

2021’de hedeflerinin de üzerinde büyüyen ve Türk girişimcileri yatırımcılarla buluşturan ödüllü paya dayalı kitle fonlama projesiyle ses getiren Payten 2022’de hizmetlerini çeşitlendirip pazar payını artıracak yatırımlarını sürdürecek. Ar-Ge çalışmalarıyla ürün portföyünü ve hizmet alanını geliştiren Payten, istihdamını da yüzde 20 artıracak.Avrupa’nın lider ödeme sistemleri firması Payten, ilk banka bağımsız online ödeme altyapısını sunduğu Türkiye’de 22 yıllık yerel tecrübesiyle e-ödeme ekosisteminin kurucuları arasında yer alıyor. Bankalara, finans kuruluşlarına, e-ticaret firmalarına, pazaryerlerine, online B2C ve B2B ödeme alan her sektörden şirkete uçtan uca ve özelleştirebilir e-ödeme çözümleri sunuyor.
 
Türkiye'de ve yurt dışında 27 bankanın sanal POS altyapısına güvendiği Payten, 45 binin üzerinde üye işyeri ile Türkiye’nin en büyük online ödeme ağını yönetiyor. En yeni teknolojik gelişmeleri Türkiye’de ilk uygulayan firma olan Payten, 2021’de bölge gelirlerini yüzde 12, istihdamını yüzde 20 artırdı. Payten Türkiye Ülke Lider Burak Kutlu ile Payten’i ve projelerini konuştuk.
 
KAPSAMLI ÇÖZÜMLERİYLE AYRIŞIYOR
 
Sunduğunuz hizmet ve çözümlerle nasıl bir sektörel konumunuz var?
 
Firmaların online ödemeler konusunda ihtiyacı olan her şeyi tek ürün ve tek entegrasyonla karşılayarak ve 7/24 canlı destekle en güvendikleri iş ortağı oluyoruz.
 
Portföyümüzde, bankalara sunduğumuz sanal POS çözümümüz Nestpay, online ödeme alan tüm firmalara sunduğumuz Merchant Safe Unipay ödeme geçidi, Merkez Bankası faaliyet onaylı sanal POS markamız Paratika, mobil çözümleri ile Mobven ve en son aramıza katılan Android POS ve mobil ödeme çözümleri sunan Smarttek bulunmakta. Bu kapsamda hizmetleri sunabilen sektörde tek firmayız.
 
Perakende, sigorta, enerji başta olmak üzere her sektörden firmanın en çok tercih ettiği Merchant Safe Unipay ödeme geçidi birden fazla banka ve ödeme şirketiyle entegre olarak tüm online ödeme işlemlerinin tek panelden güvenli şekilde yönetilmesini sağlıyor. 
 
Bir ödeme geçidinin ötesinde olan MSU, akıllı işlem yönlendirme, kart saklama ve tek tıkla ödeme, linkle ödeme, tekrarlayan ödemeler, taksit programları, banka puan kullanımı, entegre anti-fraud sistemi, bayi tahsilatları, mutabakat modülü, secure IVR teknolojisi ile firmaların başarılı işlem oranlarını artırıyor, hızlı ve pürüzsüz check-out ile müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşıyor, komisyon ve operasyonel maliyetlerin azaltılmasını sağlıyor.
 
Hem tek başına hem de MSU ile kullanılabilen TCMB faaliyet onaylı sanal POS kuruluşumuz Paratika ise tüm bankaların kartları ve 9 farklı markanın taksit programı ile güvenli ve pratik ödeme alınmasını sağlıyor. 2021’de yüzde 300 büyüyen Paratika birçok MSU müşterimizin de tercihi.
 
GİRİŞİMCİLERİ YATIRIMCILARLA BULUŞTURUYOR
 
Ödüllü Kitle Fonlama Online Ödeme Altyapısı projenizi anlatır mısınız?
 
Paratika olarak Takasbank için özel olarak online ödeme altyapısını geliştirdiğimiz ve 7/24 canlı destekle operasyonunu yönettiğimiz Paya Dayalı Kitle Fonlama projesinde online fonlama platformları üzerinden Türk girişimcilere fon sağlamak isteyen yatırımcıların kredi kartı ile ödeme işlemleri devlet kontrolünde, güvenilir ve şeffaf bir şekilde gerçekleşiyor.
 
Mayıs 2021’den beri 48 milyon TL’nin üzerinde fon toplanan proje kapsamında 23 girişimci ihtiyaç duyduğu yatırıma ulaştı. Bizim için sosyal etki anlamında da çok özel bir yeri olan bu proje Stevie Gümüş Ödül ve Altın PSM Awards’a da layık görüldü.
 
2022 hedefleriniz nasıl?
 
2021’de hedeflerimizin de üzerinde büyüdük. 2022’de ödemeler ve FinTek sektörlerinde büyüme beklentilerine paralel olarak inorganik büyüme stratejimizle hizmetlerimizi çeşitlendirecek ve pazar payımızı artıracak şirketlere yatırım yapmayı sürdüreceğiz.
 
Ar-Ge çalışmalarımızla ürün portföyümüzü ve hizmet alanımızı geliştiriyoruz. Ayrıca istihdamımızı da yüzde 20 büyüterek, 2022’de de ekosistemi büyütmeyi sürdüreceğiz.
“2022’nin yükselme yılı olmasını hayal ediyoruz.”
Geleceğe yön veren teknolojiler WIN Eurasia 2022 Fuarı ile İstanbul’da
İnsanı odağına alan Doğuş, teknolojik gelişimi destekliyor
Aktif Bank finansal çözümleriyle tüm “evren”leri kapsıyor
KFC Türkiye akılcı büyümeyle bölgesinde birinci
Sanayide kişi başına üretim endeksinde ilk çeyrekte yüzde 4,1 artış
TÜBİTAK, geliştirdiği Kovid-19'a karşı koruyucu çiğneme tableti teknolojisinin lisans ihalesine çıkacak
TOBB onaylı sanayi kapasite raporu sayısında azalma
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan "Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden TL kullanımının cazibesi artırılacak" mesajı
Rüzgar enerjisinde 10 yılda 14 milyar avro yatırım
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri nisanda artış kaydetti
İşsizlik oranı nisanda yüzde 11,3’e ulaştı
Ingage, benzersiz iş modeliyle markaları rekabete hazırlıyor
Eşitlikçi çalışma ortamı Galata Taşımacılık’ın kurumsal duruşu
Enerji verimliliği, küresel enerji krizinden "acil çıkışın" yolu
Fitch, büyüme tahminini küresel ekonomi için düşürürken Türkiye için yükseltti
Halkbank'tan Yeşil Enerji Kredi Paketi ile sürdürülebilirliğe katkı
Dünya çapında bir krize karşı küresel gıda ticareti sisteminin korunması çağrısı
Tarım ÜFE mayısta aylık yüzde 16’yı aşarken, yıllık yüzde 155’e dayandı
Nisan ayında ücretli çalışan sayısında aylık bazda düşüş, yıllık bazda artış
Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlenecek
Türkiye’nin üretim ve satış değerlerine ilişkin istatistikler açıklandı
Türkiye’nin, enerji dönüşümünde 2030’a kadar 135 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı var.
Kozmetik pazarında her yıl ortalama yüzde 10 büyüme
Fintekler finansal suçlara karşı Sanction Scanner’a güveniyor