TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Multinet Up’tan kadınların işgücüne katılımında adil yaklaşım

Multinet Up, çeşitlilik ve dahil etme ilkesi uyarınca kadının iş gücüne katılımını adil yaklaşımla ele alıyor. Kadınların istihdamında ve yönetimde temsilinde yüzde 50 dengesini korumaya çalışan Multinet Up’ın, 2021 itibarıyla kadın yönetici oranı yüzde 53. Şirketin İK uygulamaları anketinde kadınların memnuniyet oranı ise yüzde 98.Ödeme sistemleri alanında yeni nesil ürün ve hizmetler geliştiren Multinet Up, sınırları olmayan, onlarca farklı sektöre uzanan geniş bir ekosisteme sahip. Lokomotif ürünü yemek kartı ile yemek kartı sektörüne yön veren şirket, akaryakıt alanında Türkiye’nin en büyük aracı kurumlarından biri olarak faaliyet gösteriyor.
 
Teknoloji şirketi Inventiv ile kapalı devre ödeme sistemleri geliştirerek yurt dışına satan ve siber güvenlik hizmetleri veren Multinet Up’ın Müşteri Deneyimi Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yeşilyurt Yüngül ile konuştuk.
 
Multinet Up’daki yöneticilik deneyimizi aktarır mısınız?
 
2015’te Yönetişim ve Proje Yönetimi Direktörü olarak başladığım Multinet UP’ta Kasım 2017’den beri Müşteri Deneyimi Genel Müdür Yardımcısı’yım. Müşteri odaklılık ilkemizin temelinde iç ve dış müşterilerimize sunmayı hedeflediğimiz kusursuz, yeni nesil bir deneyim var. Deneyimin bütün boyutlarını; stratejiyi, insanı, süreçleri ve teknolojiyi uyum içinde yöneterek ilerliyoruz.
 
“KADIN DOSTU” ORGANİZASYON
 
Toplumsal cinsiyet eşitliği noktasında kurum kültürünüz nasıl?
 
Çalışma kültürü ve prensipleri açısından “kadın dostu” bir organizasyonuz. 2021 İK uygulamaları memnuniyet anketinde şirket geneli için çıkan sonuç yüzde 95, sadece kadın katılımcılar bazında ise yüzde 98’di. Kadın işi – erkek işi tanımlamalarımız yok ve erkek yoğunluğunun arttığını fark ettiğimiz alana özel aksiyonlar alabiliyoruz.
 
2021’de IT şirketimiz inventiv’deki kadın oranını artırabilmek için iş ilanlarımızı sadeleştirdik,  maskülen algılamalara yol açacak kelimeleri kullanmama kararı aldık. Pandemiyle birlikte tüm ebeveynlerimize esnek çalışma saatleri belirledik ve toplantı saatlerimizi miniklerin ilgiye en az ihtiyaç duyacağı saatler olarak revize ettik. Tüm çalışma arkadaşlarımız için eşit, adil ve insani ihtiyaçların bilincinde bir organizasyon yaratmak bizim için önemli.
 
İSTİHDAMDA VE YÖNETİMDE TEMSİLDE ADİL YAKLAŞIM
 
Kadınların istihdamı, yönetimde temsili açısından bulunduğunuz noktayı aktarır mısınız?
 
Kurumsal ilkelerimizden olan “Çeşitlilik ve Dahil Etme” ilkesi uyarınca kadının iş gücüne katılımını adil yaklaşımla ele alıyoruz. Çeşitliliği teşvik etme ve kadınların kariyerlerinde eşit fırsatlara sahip olması İK politikamızın önceliklerinden.
 
Kadın çalışanların istihdamında ve kadın yönetici sayısında yüzde 50 dengesini korumaya çalışıyoruz. Kadın yönetici oranımız her yıl artıyor. Müdür ve üstü görevlerde kadın çalışan oranımız 2019’da yüzde 39, 2020’de yüzde 50, 2021'de de yüzde 53 oldu.
 
İş hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için sektörünüze yönelik çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?
 
Uzun yıllardır toplumsal cinsiyet eşitliğine destek veriyoruz. Kurum içinde ve ekosistemimizde kadının iş hayatındaki rolünün güçlendirilmesine odaklanıyor, sivil toplum kuruluşlarıyla iş birlikleri yürüyoruz. #HeforShe Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme Platformu, YenidenBiz Derneği, Women in Sales Network Programı gibi oluşumların partnerleri arasındayız.
 
Bu yıl Turkishwin’in STEM alanında okuyan ya da çalışan genç kadınlar için düzenlediği Milyon Kadına Mentorlük programına 7 mentorle dahil olduk. Ben de Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin 5. dönem mentileri arasında yer alıyorum.
“2022’nin yükselme yılı olmasını hayal ediyoruz.”
Geleceğe yön veren teknolojiler WIN Eurasia 2022 Fuarı ile İstanbul’da
İnsanı odağına alan Doğuş, teknolojik gelişimi destekliyor
Aktif Bank finansal çözümleriyle tüm “evren”leri kapsıyor
KFC Türkiye akılcı büyümeyle bölgesinde birinci
Sanayide kişi başına üretim endeksinde ilk çeyrekte yüzde 4,1 artış
TÜBİTAK, geliştirdiği Kovid-19'a karşı koruyucu çiğneme tableti teknolojisinin lisans ihalesine çıkacak
TOBB onaylı sanayi kapasite raporu sayısında azalma
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan "Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden TL kullanımının cazibesi artırılacak" mesajı
Rüzgar enerjisinde 10 yılda 14 milyar avro yatırım
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri nisanda artış kaydetti
İşsizlik oranı nisanda yüzde 11,3’e ulaştı
Ingage, benzersiz iş modeliyle markaları rekabete hazırlıyor
Eşitlikçi çalışma ortamı Galata Taşımacılık’ın kurumsal duruşu
Enerji verimliliği, küresel enerji krizinden "acil çıkışın" yolu
Fitch, büyüme tahminini küresel ekonomi için düşürürken Türkiye için yükseltti
Halkbank'tan Yeşil Enerji Kredi Paketi ile sürdürülebilirliğe katkı
Dünya çapında bir krize karşı küresel gıda ticareti sisteminin korunması çağrısı
Nisan ayında ücretli çalışan sayısında aylık bazda düşüş, yıllık bazda artış
Tarım ÜFE mayısta aylık yüzde 16’yı aşarken, yıllık yüzde 155’e dayandı
Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlenecek
Türkiye’nin üretim ve satış değerlerine ilişkin istatistikler açıklandı
Türkiye’nin, enerji dönüşümünde 2030’a kadar 135 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı var.
Fintekler finansal suçlara karşı Sanction Scanner’a güveniyor
Kozmetik pazarında her yıl ortalama yüzde 10 büyüme