TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Mayıs ayında ihracat 19 milyar dolar, ithalat 29,6 milyar dolar

Mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,2 artarak 19 milyar dolara ulaştı. Ticaret Bakanı Muş “Bu, tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatıdır. Böylelikle 2022 yılının ilk 5 ayının tamamında en yüksek aylık ihracat değerlerine ulaşarak ilk 5 ayda rekorlar kırmış olduk" dedi. Dış ticaret hacmi, geçen yıla göre yüzde 31,1 artışla 48,6 milyar dolara yükseldi. İthalat ise 29,6 milyar dolar oldu.
 
Mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,2 artışla 19 milyar dolara ulaştı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Bu, tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatıdır. Böylelikle 2022 yılının ilk 5 ayının tamamında en yüksek aylık ihracat değerlerine ulaşarak ilk 5 ayda rekorlar kırmış olduk." dedi.
 
Mayısta dış ticaret hacmi, geçen yıla göre yüzde 31,1 artışla 48,6 milyar dolara yükseldi. İthalat  ise 29,6 milyar dolar oldu. Enerji kaleminin 6,9 milyar dolarlık pay ile mayısta da ithalatta önemli yer tuttuğunu söyleyen Mehmet Muş,  “Bu noktada, ocak-mayıs dönemi ihracatımız, enerji hariç 96,8 milyar dolara ulaşmış olup, dış ticaret hacmimiz ise 202,8 milyar dolara yükselmiştir. Ayrıca, aynı dönemde ihracatımızın ithalatı karşılama oranı, yine enerji hariç yüzde 91,3 düzeyinde gerçekleşmiştir. 242,6 milyar dolara ulaşan son 12 aylık ihracatımızla, Sayın Cumhurbaşkanımızın 2022 yılı sonu için işaret ettiği 250 milyar dolar ihracat hedefine kararlı adımlarla yaklaşıyoruz." şeklinde konuştu.
 
2022 yılında da ihracatın ekonomik büyümenin ana unsuru olacağına inandığını belirten Muş, gelecek iki yılın, özellikle az gelişmiş ülkelerde çok zor geçeceği öngörüsünde bulunarak, enflasyonla mücadele için alınan tedbirlerin, küresel resesyon ihtimalini güçlendirdiğini vurguladı.
 
Zayıflayan büyümenin, birçok ülke için ihracat gelirlerinin azalması anlamına geldiğine işaret eden Muş, herkes küresel enflasyonu konuşurken arka planda büyüyen bir küresel borç krizi de bulunduğuna işaret etti.

Muş, küresel borç seviyesi rekor kırarken Amerikan dolarının da güçleniyor olmasının, özellikle gelişmekte olan ülkelerin borçlarını ödemelerini zorlaştırdığını belirterek, şöyle devam etti:

"Böylesi bir küresel ortamda Türkiye ekonomisi, 2021'de yakaladığı büyüme ivmesini 2022'nin ilk çeyreğinde de devam ettirmiştir. Türkiye, 2022'nin ilk çeyreğinde yüzde 7,3 gayrisafi yurt içi hasıla artışı yakalayarak, yüksek oranlı ekonomik büyüme performansını başarıyla sürdürmüştür. Böylelikle ülkemiz, ekonomik büyümesini kesintisiz 7 çeyrek boyunca devam ettirmiş ve bu alanda bir kez daha dünyadan pozitif ayrışmıştır. Büyüme oranımızın detaylarına bakacak olursak, yılın ilk çeyreğinde yaşanan büyümede net ihracatın katkısı yaklaşık 3,5 puan olmuş, bu rakamla büyümenin neredeyse yarısı net ihracattan gelmiştir. Bir diğer ifadeyle ihracatımız büyümeyi bir kez daha sırtlamıştır."

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle de yıl sonu hedefleri olan 250 milyar dolara ulaşmak adına ilk 5 ayda ihracatı 10 milyar dolar artırmaları gerektiğini belirterek, "Son rakamların neticesinde 250 milyar dolara giden yolda 17 milyar dolar artıdayız." ifadesini kullandı.

Mayısta ihracatın yıllık bazda yüzde 15 artışla 19 milyar dolara ulaştığını ve bu rakamın en yüksek mayıs ayı ihracatı olduğunu belirten Gülle, "Böylece son 21 ayın 19'unda aylık rekor kaydedilmiş oldu. 12 aylık ihracatımız ise 243 milyar dolara yaklaştı. Öncü tahminlerimiz gösteriyor ki yılsonu ihracat hedefimiz olan 250 milyar dolara yılı tamamlamadan ulaşacağız." şeklinde konuştu.

Gülle, mayısta 15 sektörün ihracatını artırdığını, yüzde 30,7 artış yaşanan kimya sektörünün 2,8 milyar dolarla birinci, yüzde 22,4 yükselişle 2,3 milyar dolara ulaşan otomotivin ikinci, 1,9 milyar dolarla ihracatını yüzde 11 artıran çelik sektörünün üçüncü sırada yer aldığını aktardı.

Hububat, demir ve demir dışı ile çimento sektörlerinde de dikkati çekici artışlar yaşandığını kaydeden Gülle, mayısta 54 ilin ihracatını artırdığını dile getirdi.
En çok ihracat gerçekleştiren illerin başında 7,5 milyar dolarla İstanbul'un geldiğini kaydeden Gülle  İstanbul'u, 1,6 milyar dolarla Kocaeli ve 1,2 milyar dolarla Bursa'nın izlediğini belirterek İzmir'in 146 milyon dolar, Adana'nın ise 58 milyon dolarla dikkati çekici artışlar yakaladığını anlattı.

 
İHRACAT BİRİM FİYATINDA ARTIŞ

Mayısta 217 ülke ve bölgeye ihracat yapıldığını aktaran Gülle, 145 ülkeye ihracatı artırma başarısını gösterdiklerini söyledi.

Türk ihracatçılarının mayısta gerçekleştirdiği başarılı performansa değinen Gülle, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İhracatçılarımızın en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 3 ülke; 1,5 milyar dolarla Almanya (yüzde 6 artış), 1,3 milyar dolarla ABD (yüzde 10,4 artış) ve 978 milyon dolarla Irak (yüzde 44,1 artış) oldu. Bu ülkelerin yanı sıra ihracatımızın Romanya'ya 292 milyon dolar, Güney Afrika Cumhuriyeti'ne 147 milyon dolar, Lübnan'a 103 milyon dolar artması dikkati çeken gelişmeler oldu. 46 ülkeye ihracatımız geçen senenin mayıs ayına göre yüzde 100'ün üzerinde artış kaydetti."

TİM Başkanı Gülle, geçen ay aralarında Senegal, Dominik Cumhuriyeti ve Tacikistan'ın da dahil olduğu 9 ülkeye ihracatta rekor seviyeye ulaştıklarını belirterek, AB'ye ihracatın yüzde 17 artışla 8 milyar dolara yükseldiğini ifade etti.

AB'nin ihracattaki payının yüzde 42'ye ulaştığını, Avrupa kıtasının ise yüzde 55'i aştığını kaydeden Gülle, yakın ve Orta Doğu ülkelerine 3,2 milyar dolar, Afrika kıtasına 2 milyar dolar, Kuzey Amerika'ya 1,4 milyar dolar, Uzak Doğu ülkelerine 1,3 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini kaydetti.

İhracat birim fiyatında ciddi bir yükseliş olduğunu ifade eden Gülle, "Birim ihracat değerimiz geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 30,5 artışla 1,47 dolara yükseldi. Bu rakam, bir katma değer göstergesi olarak son derece önemli bir yol katettiğimizi gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Mayısta bin 485'i ilk kez olmak üzere 43 bin 289 firmanın ihracat yaptığını belirten İsmail Gülle, "TL ile açılan beyannamelere göre, 163 ülkeye toplam 7,4 milyar TL tutarında Türk Lirası ile ihracat gerçekleştirildi. Mayısta TL ile ihracat yüzde 57 arttı." dedi.

YENİ FIRSATLARA ODAKLANILACAK

Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 7,3 büyüdüğünü anımsatan TİM Başkanı Gülle,  "Net ihracatın büyümeye katkısı ise 3,5 puan oldu. Yani büyüme rakamının yarıya yakın bölümü yine ihracatla geldi. Yılın ilk çeyreğinde hizmet sektörünün yüzde 14,6, sanayi sektörünün ise yüzde 7,4 büyümesi mal ve hizmet ihracatındaki artışın ülke ekonomisine katkısını gösterir nitelikte." bilgisini aktardı.

Makine ve teçhizat yatırımlarında gerçekleşen artışın sevindirici olduğunu ifade eden İsmail Gülle, bir yandan kapasite artışlarını gerçekleştirdiklerini, diğer yandan AR-GE, tasarım, inovasyon ve markalaşma yatırımlarıyla katma değerli ihracatı artırmaya yönelik girişimlerini sürdürdüklerini belirtti.

ABD, AB ve İngiltere'deki talep düşüşünün ihracatın önünde bir risk unsuru olarak durduğuna işaret eden Gülle, "Diğer yandan AB'deki parasal sıkılaşma avronun dolar karşısında değer kaybetmesini engelleyecek, dolayısıyla ihracatımızda parite etkisi kaynaklı negatif pozisyon zayıflayacaktır. En nihayetinde süreç birlikte ilerleyecek, her kriz beraberinde fırsatları da getirecektir." ifadelerini kullandı.

Gülle, ucuz ve uzaktan tedarik yerine yakından ve güvenilir tedarike geçildiğini belirterek, "Dolayısıyla Türkiye; coğrafi konumunun verdiği doğal avantajı, güvenilir tedarikçi kimliğiyle buluşturarak ihracatta bugün bu başarılara ulaştı. Bu nedenle ihracat ailesi olarak önümüzdeki dönemin yeni fırsatlarına odaklanarak yolumuza devam edeceğiz." dedi.
 
“2022’nin yükselme yılı olmasını hayal ediyoruz.”
Geleceğe yön veren teknolojiler WIN Eurasia 2022 Fuarı ile İstanbul’da
İnsanı odağına alan Doğuş, teknolojik gelişimi destekliyor
Aktif Bank finansal çözümleriyle tüm “evren”leri kapsıyor
KFC Türkiye akılcı büyümeyle bölgesinde birinci
Sanayide kişi başına üretim endeksinde ilk çeyrekte yüzde 4,1 artış
TÜBİTAK, geliştirdiği Kovid-19'a karşı koruyucu çiğneme tableti teknolojisinin lisans ihalesine çıkacak
TOBB onaylı sanayi kapasite raporu sayısında azalma
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan "Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden TL kullanımının cazibesi artırılacak" mesajı
Rüzgar enerjisinde 10 yılda 14 milyar avro yatırım
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri nisanda artış kaydetti
İşsizlik oranı nisanda yüzde 11,3’e ulaştı
Ingage, benzersiz iş modeliyle markaları rekabete hazırlıyor
Eşitlikçi çalışma ortamı Galata Taşımacılık’ın kurumsal duruşu
Enerji verimliliği, küresel enerji krizinden "acil çıkışın" yolu
Fitch, büyüme tahminini küresel ekonomi için düşürürken Türkiye için yükseltti
Halkbank'tan Yeşil Enerji Kredi Paketi ile sürdürülebilirliğe katkı
Dünya çapında bir krize karşı küresel gıda ticareti sisteminin korunması çağrısı
Nisan ayında ücretli çalışan sayısında aylık bazda düşüş, yıllık bazda artış
Tarım ÜFE mayısta aylık yüzde 16’yı aşarken, yıllık yüzde 155’e dayandı
Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlenecek
Türkiye’nin üretim ve satış değerlerine ilişkin istatistikler açıklandı
Türkiye’nin, enerji dönüşümünde 2030’a kadar 135 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı var.
Fintekler finansal suçlara karşı Sanction Scanner’a güveniyor
Kozmetik pazarında her yıl ortalama yüzde 10 büyüme