TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Makine üreten makineler: Takım tezgâhları

TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, sanayinin temel taşı konumunda olan takım tezgâhları sektörünün güncel konjonktürünü, geleceğine dair öngörülerini ve heyecanla beklenen MAKTEK Avrasya hakkındaki görüşlerini aktardı.


Bugün takım tezgâhları, “imalat sanayisinin temel üretim araçları ve yatırım teknolojileri” olarak konumlanıyor. Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) de bu değerli sektörün imalat, ihracat ve ithalatında faaliyet yürüten paydaşları bir araya getirerek önemli çalışmalar gerçekleştirmeye, pazara ivme kazandıran çalışmalara imza atmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, “Derneğimiz TİAD, sektörün mesleki ilkelerini oluşturup uygulanmasını sağlamak ve üyelerini yurt içinde ve yurt dışında ilgili platformlarda en iyi şekilde temsil etmek amacıyla kurulduğu 1992’den beri Türkiye sanayisine ve ekonomisine hizmet veriyor” vurgusunda bulundu. TİAD’ın takım tezgâhları ve makine sektörüne ihtiyaçlar doğrultusunda fayda sağlamak, sektörün problemlerine çözüm sunmak üzere profesyonel hizmet verebilmek adına dört iktisadi işletmesi bulunduğunu ifade eden Hakan Aydoğdu, şu açıklamada bulundu:

“Bu iktisadi işletmeler MAKTEK Avrasya, MAKTEK İzmir ve 2019’da ilkini gerçekleştireceğimiz MAKTEK Konya gibi marka hakkına sahip olduğumuz fuarları organize ettiğimiz TİAD Organizasyon Hizmetleri; teknik eğitimler sağlayarak sektördeki personeli daha nitelikli bir konuma getirmek için sürdürdüğümüz TİAD Akademi; sektördeki personelin niteliğini yapılan değerlendirmeler sonucunda Mesleki Yeterlilik Belgesi ile belgelediğimiz TİAD Mesleki Test Merkezi ve takım tezgâhları sektöründeki gelişmeleri duyurduğumuz, kamuoyu oluşturmaya yönelik içerik çalışmaları gerçekleştirdiğimiz TİAD Basın Yayın ve Tanıtım Hizmetleri’dir.”
 
 

Makine ve üretim teknolojilerinin üst düzey buluşması


“İki yılda bir gerçekleşen MAKTEK Avrasya, TİAD’ın markası ve TÜYAP’ın ev sahipliğinde gerçekleşen makine ve üretim teknolojilerinin coğrafyamızdaki üst düzey buluşmasıdır. Her yıl yüzde 10 başarı artışıyla ivme gösteren MAKTEK Avrasya, bu yıl fark yaratan pek çok etkinliğe sahne olacak. Bunların başında, mesleki ve teknik lise öğrencilerine tasarımı ve sanayiyi sevdirmek, mesleki yetkinliklerini geliştirmek amacıyla yola çıktığımız ‘MAKTEK Altın Pergel CNC Torna Tezgahı Tasarım Yarışması’ geliyor. Türkiye genelinden 36 okulun başvurusu arasından 10 okul finale kaldı. Bu 10 okul arasından ilk üçe girenler, MAKTEK Avrasya’da ödüllerini alacak. MAKTEK Altın Pergel’in yanı sıra sektörümüzde eğitim, katma değerli üretim, Ar-Ge ve inovasyon gibi konularda fark yaratan firmalarımız da TİAD’ın kendilerine sunduğu ‘Sektöre Değer Katanlar Ödülleri’nin sahibi olacak.”

“Dernek olarak önemsediğimiz bir başka konuyu ‘Sanayideki Kadınları’ da MAKTEK Avrasya Fuarı’na taşıdık. Pek çok firma, bünyesinde kadın CNC operatörleri, Ar-Ge uzmanları çalıştırıyor ve bu durum bizi çok gururlandırıyor. Fuarda gerçekleştireceğimiz ‘Sanayide Üreten Kadınlar Buluşması’ isimli panel ile Türkiye’nin başarılı kadın sanayicilerini, sektörde kadın istihdamının artmasına yönelik ilham vermeleri için bir araya getirdik.”

“Öte yandan TİAD’ın, 2000 yılından bu yana merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Takım Tezgâhları, Takım ve Aksesuarları Ticari Birliği’nin (CELIMO) Yönetim Kurulu Toplantısı da fuar esnasında gerçekleşecek. Böylece Avrupa takım tezgâhları sektörünün üst düzey temsilcileri, TİAD’ın markası olan bu dev platforma tanık olacak. Toplam takım tezgâhları ithalatı 10 milyar doların üzerinde olan 11 Avrupa ülkesinin temsilcileri Türk üreticilerle buluşmuş olacak.”
 

Sektör, Türkiye’yle birlikte büyüyor


Takım tezgâhları sektörünün durumuna ilişkin her yıl bilgilendirme amacıyla Türkçe-İngilizce olarak Türkiye Takım Tezgâhları ve Aksesuarları Sektör Raporu’nu yayınladıklarını anımsatan Hakan Aydoğdu, pazara dair güncel rakamları da paylaşarak açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“2018’in ilk yarısına ilişkin hazırladığımız güncel rapora göre 2017 yılı ve 2018 yılının ilk yarısında sektörün üretim, kullanım, pazar büyüklüğü, ithalat ve ihracat karşılaşmasına ilişkin bilgi paylaşabiliriz. 2017 yılında takım tezgâhları sektöründe üretim yüzde 11.2 artışla 712 milyon dolar, ihracat yüzde 7’lik artışla 491 milyon dolar, ithalat yüzde 4.4’lük düşüşle 993 milyon dolar ve kullanım yüzde 3.9’luk düşüşle 1.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2018 yılının ilk yarısına baktığımızda ise Türkiye’nin üretim gücü ile birlikte sektör, bir bütün olarak büyümeye geçti. Yılın ilk yarısında üretim yüzde 15’lik artışla 409 milyon dolar, ihracat yüzde 26.5’lik artışla 280 milyon dolar, ithalat yüzde 24.4’lük artışla 531.5 milyon dolar ve kullanım yüzde 17.6’lık artışla 660 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ülkemizin problemler yaşadığı bir dönemde tüm üretim sektörlerinin temeli, ana yatırım makineleri ve “makine üreten makineler” olan takım tezgâhları sektöründeki bu artış iyiye gideceğimizin bir göstergesidir.”