TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Leyla Spencer yaklaşımıyla sürdürülebilir gelişime yolculuk

Leyla Spencer kurumsal hayatta ve girişimcilik ekosisteminde edindiği uluslararası deneyimi, akademik ve entelektüel birikimiyle şirketlerin, liderlerin ve yöneticilerin gelişimine eşlik ediyor. Spencer, kapsayıcı, açık, özgün ve örnek liderlik anlayışını, insanı ve gelişimi merkeze alarak faaliyetlerine güvenle yansıtmayı sürdürüyor.


Leyla Spencer İngiltere, Türkiye ve EMEA genelinde liderlik yönetimi, headhunting, yönetici ve iş koçluğu, değişim yönetimi, ekip koçluğu, operasyonel kar/zarar yönetimi alanlarında 25 yılı aşan uluslararası iş deneyimiyle müşterilerine Spencer & Accociates şirketiyle danışmanlık, yönetim kurulu üyeliği ve koçluk hizmetleri sunarak operasyonel verimliliklerini artırmalarına, iddialı hedeflere odaklanmalarına ve liderlik becerilerini geliştirmelerine olanak tanıyor.
 
Geliştirdiği yaklaşımla müşterilerinin ticari farkındalıklarını artırıp, kişisel hedeflerinin iş ve özel yaşamlarındaki etkisini göz önünde bulundurmalarına da olanak tanıyan Leyla Spencer, yöneticilere kariyer yolculuklarında eşlik ederek, yönetim kurulu, start-up ekosistemi, melek yatırımcı, girişimci deneyimleriyle onların iş süreçleri konusundaki ihtiyaçlarına uluslararası nitelikte yanıt veriyor.
 
Ayrıca, gönüllü olarak pek çok dernek, vakıf, sosyal sorumluluk projesinde yönetim kurulu üyeliği yapan, Türkiye’de kadın girişimciliğinin gelişimini desteklemede ilk faaliyet gösteren Arya Kadın Yatırım Platformu çatısı altındaki Arya Challenge Club Londra‘nın Kurucusu ve Başkanı olan Leyla Spencer sorularımızı yanıtladı.
 
İNSAN VE GELİŞİM ODAKLI
 
Kariyer yolculuğunuza yön veren temel motivasyon neydi?
 
Kariyerime satış pazarlama alanında başlayıp, girişimci yapım ile tekstil, motokurye/lojistik ve adrese kitap, bilet dağıtım hizmeti veren üç işin kurucusu olarak start-up ekosisteminde yerimi aldım. 30’lu yaşlarımda uluslararası kurumlarda daha etkin deneyim kazanmak ve öğrenme yolculuğumun devamı için hisselerimi devredip, profesyonel kariyerime geri döndüm. Her yaptığım işin odağında insan ve gelişim olması gereğinin farkındalığıyla danışmanlık ve 17 ülkede global operasyon yönettiğim uluslararası yönetici olma deneyimi kazandım. İngiltere/İrlanda merkezli şirketin yönetim kurulu üyeliği ve yatırımcılara satışı sürecinde hazırlık aşaması için kurulan ekipte yer aldım. İş hayatımda yaklaşımım, kapsayıcı, açık, özgün ve örnek bir lider olmak. Takım çalışmasının sonuçlara, sahiplenmeye ve şirket kültürüne olumlu katkı sağladığına inanırım.
 
KADIN LİDERLERLE BAŞARILI İŞ SONUÇLARI
 
Sizce kadın yeteneklerin liderlik rollerinin artırılması için yapılması gereken en önemli şey nedir? Pozitif ayrımcılığa indirgenen çözümler yeterli midir?
 
Araştırmalar, kadınların yönetim kurullarında daha fazla temsiliyle artan gelir ve karlarla şirketlerin güçlendiğini, ESG süreçleri dahil iş sonuçlarının iyileştiğini gösteriyor.
 
Pozitif ayrımcılığı dayatmak yerine şirket başarı örneklerini tüm platformlarda paylaşıp, kadın yönetim kurulu üyesi olan yapılardaki iş sonuçlarının olumlu yönleri vurgulanmalı. Yatırımcı başarı ve kar odaklıdır; sebep sonuç ilişkisi iyi anlatılırsa kadınlara yönetim kurularında yer vermek en doğal tercihleri olacaktır. 
 
Hızlanan dijitalleşme ve belirsizlik süreci, başta kadın yöneticiler olmak üzere ne tür liderlik becerileri gerektiriyor?
 
Öğrenme ve yeniden öğrenme, yaratıcı olmak, duygusal zeka, gerektiğinde takım oyuncusu olabilmek, atik, çevik ve problem çözme becerilerine sahip ve teknoloji meraklısı olmak dijital çağın gerekli yetkinlikleri.
 
Sürekli daha iyiyi sorgulayan kadın yöneticiler bu ihtiyaç duyulan yetkinliklerin pek çoğuna doğal olarak sahip olduklarından yeni dijital iş dünyasında onlara engel olunmadığında çok başarılı olduklarını gözlemliyoruz. Önemli olan kendine inanmak ve başarabileceğini bilmek.
“2022’nin yükselme yılı olmasını hayal ediyoruz.”
Geleceğe yön veren teknolojiler WIN Eurasia 2022 Fuarı ile İstanbul’da
İnsanı odağına alan Doğuş, teknolojik gelişimi destekliyor
Aktif Bank finansal çözümleriyle tüm “evren”leri kapsıyor
KFC Türkiye akılcı büyümeyle bölgesinde birinci
Sanayide kişi başına üretim endeksinde ilk çeyrekte yüzde 4,1 artış
TÜBİTAK, geliştirdiği Kovid-19'a karşı koruyucu çiğneme tableti teknolojisinin lisans ihalesine çıkacak
TOBB onaylı sanayi kapasite raporu sayısında azalma
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan "Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden TL kullanımının cazibesi artırılacak" mesajı
Eşitlikçi çalışma ortamı Galata Taşımacılık’ın kurumsal duruşu
Ingage, benzersiz iş modeliyle markaları rekabete hazırlıyor
Rüzgar enerjisinde 10 yılda 14 milyar avro yatırım
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri nisanda artış kaydetti
İşsizlik oranı nisanda yüzde 11,3’e ulaştı
Enerji verimliliği, küresel enerji krizinden "acil çıkışın" yolu
Fitch, büyüme tahminini küresel ekonomi için düşürürken Türkiye için yükseltti
Halkbank'tan Yeşil Enerji Kredi Paketi ile sürdürülebilirliğe katkı
Dünya çapında bir krize karşı küresel gıda ticareti sisteminin korunması çağrısı
Tarım ÜFE mayısta aylık yüzde 16’yı aşarken, yıllık yüzde 155’e dayandı
Nisan ayında ücretli çalışan sayısında aylık bazda düşüş, yıllık bazda artış
Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlenecek
Türkiye’nin üretim ve satış değerlerine ilişkin istatistikler açıklandı
Türkiye’nin, enerji dönüşümünde 2030’a kadar 135 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı var.
Kozmetik pazarında her yıl ortalama yüzde 10 büyüme
Fintekler finansal suçlara karşı Sanction Scanner’a güveniyor