TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Küresel gıda fiyatları mayısta geriledi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyat Endeksi, mayısta yüzde 0,6 azalışla 157,4 puana düştü. Buğday ve kümes hayvanlarının fiyatlarındaki artışa rağmen yaşanan bu düşüş nisan ayından sonra mayısta da sürdü ancak yaygın olarak işlem gören gıda ürünleri sepetinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiklikleri izleyen endeks, Mayıs 2021 dönemine göre ise yüzde 22,8 arttı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarının buğday ve kümes hayvanlarındaki artışa karşın mayıs ayında ılımlı bir düşüş kaydettiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, FAO Gıda Fiyat Endeksi, mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 azalarak 157,4 puana geriledi. Nisan ayında da gerileyen gıda fiyatları böylece azalmasını ikinci aya taşıdı.

Yaygın olarak işlem gören gıda ürünleri sepetinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiklikleri izleyen endeks, Mayıs 2021 dönemine göre ise yüzde 22,8 artış kaydetti.

Buğday ağırlığının öne çıktığı FAO Tahıl Fiyat Endeksi ise mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2, yıllık bazda ise yüzde 56,2 yükseldi. Nisan ayında da yüzde 5,6 artan uluslararası buğday fiyatları ortalama olarak 2008'de ulaşılan rekor seviyenin yüzde 11 altında yer alıyor.
Buğday fiyatları, Hindistan'daki ihracat yasağı ve Ukrayna gibi önde gelen ihracatçı ülkelerde savaştan dolayı meydana gelen koşullardan dolayı yükselişe geçti.

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi ise nisan ayına göre yüzde 3,5 düştü. Bitkisel Yağ Endeksindeki düşüşte, palmiye, ayçiçeği, soya ve kolza yağı fiyatlarındaki gerileme etkili oldu. Fiyatlardaki gerilemeler ise  Endonezya'nın palmiye yağına yönelik kısa süreli ihracat yasağının kaldırması ve son aylarda artan maliyetler karşısında soya ve kolza yağına yönelik yavaşlayan küresel ithalat talebindeki düşüşten kaynaklandı.

FAO Başekonomisti Máximo Torero Cullen, "İhracat kısıtlamaları piyasa belirsizliği yaratıyor ve fiyatların yükselmesine ve fiyat oynaklığının artmasına neden olabiliyor, yağlı tohum fiyatlarındaki düşüş, bu yasakların kaldırılmasının ve ihracatın sorunsuz bir şekilde akışının sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor" değerlendirmesini yaptı.

ET FİYATLARINDA REKOR

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksinde, Çin'de devam eden Kovid-19'a ilişkin belirsizliklerin etkisiyle süt tozu fiyatlarında meydana gelen gerilemenin ardından yüzde 3,5 düşüş yaşandı. Küresel ithalat talebindeki azalışa karşın Kuzey yarımküredeki güçlü perakende satışlar ve restoranların yüksek talebi peynir fiyatlarının düşmesini engel oldu.

FAO Şeker Fiyat Endeksi, Hindistan'daki mahsulün küresel bulunabilirlik beklentilerini artırmasıyla nisan ayına göre yüzde 1,1 geriledi. Brezilya realinin dolar karşısında zayıflaması ve düşük etanol fiyatları da dünya şeker fiyatlarını aşağı yönlü baskılanmasına yol açtı.

FAO Et Fiyat Endeksi ise yüzde 0,6 artışla 122,0 puana yükselirken yeni bir rekor kırdı.

Fiyatlardaki yükseliş, Ukrayna'da devam eden tedarik zinciri kesintileri ile Avrupa ve Orta Doğu'daki talep artışına ek olarak son zamanlarda görülen kuş gribi vakalarıyla birlikte uluslararası kanatlı eti fiyatlarındaki keskin artıştan dolayı meydana geldi.
 
“2022’nin yükselme yılı olmasını hayal ediyoruz.”
Geleceğe yön veren teknolojiler WIN Eurasia 2022 Fuarı ile İstanbul’da
İnsanı odağına alan Doğuş, teknolojik gelişimi destekliyor
Aktif Bank finansal çözümleriyle tüm “evren”leri kapsıyor
KFC Türkiye akılcı büyümeyle bölgesinde birinci
Sanayide kişi başına üretim endeksinde ilk çeyrekte yüzde 4,1 artış
TÜBİTAK, geliştirdiği Kovid-19'a karşı koruyucu çiğneme tableti teknolojisinin lisans ihalesine çıkacak
TOBB onaylı sanayi kapasite raporu sayısında azalma
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan "Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden TL kullanımının cazibesi artırılacak" mesajı
Eşitlikçi çalışma ortamı Galata Taşımacılık’ın kurumsal duruşu
Rüzgar enerjisinde 10 yılda 14 milyar avro yatırım
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri nisanda artış kaydetti
İşsizlik oranı nisanda yüzde 11,3’e ulaştı
Ingage, benzersiz iş modeliyle markaları rekabete hazırlıyor
Enerji verimliliği, küresel enerji krizinden "acil çıkışın" yolu
Fitch, büyüme tahminini küresel ekonomi için düşürürken Türkiye için yükseltti
Halkbank'tan Yeşil Enerji Kredi Paketi ile sürdürülebilirliğe katkı
Dünya çapında bir krize karşı küresel gıda ticareti sisteminin korunması çağrısı
Tarım ÜFE mayısta aylık yüzde 16’yı aşarken, yıllık yüzde 155’e dayandı
Nisan ayında ücretli çalışan sayısında aylık bazda düşüş, yıllık bazda artış
Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlenecek
Türkiye’nin üretim ve satış değerlerine ilişkin istatistikler açıklandı
Türkiye’nin, enerji dönüşümünde 2030’a kadar 135 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı var.
Kozmetik pazarında her yıl ortalama yüzde 10 büyüme
Fintekler finansal suçlara karşı Sanction Scanner’a güveniyor