TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Kafkas’ta öncelik kadınların

Çalışanlarının yüzde 85’ini kadınların oluşturduğu, üstelik bu oranın neredeyse bir asırlık firma tarihinde hiç değişmediği bir marka: Kafkas. Bursa’nın önde gelen firmalarından Kafkas’ın Yönetim Kurulu Başkanı İnci İnhal ile kadının iş dünyasında üstlendiği rol üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.
Kadının ekonomideki yeri ve önemi hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?


Biz kadınlar, her konuda daha detaycı ve daha duyarlıyız. Doğuştan gelen, çok çeşitli yollardan düşünebilme yeteneğine sahibiz. Bu sayede ekonomideki riskleri erken fark edip çözüm geliştirme konusunda oldukça başarılıyız.

Aslında kadınlar, antik çağlardan günümüze ticarette iyi birer tüketici olarak da büyük rol üstlenmiştir. Artık üretimin de pek çok yerinde biz varız. Doğuştan gelen bu çözüm üretme ve stratejik düşünme kabiliyetimizi toplum baskısı olmadan, daha aktif bir şekilde kullanabilirsek birçok alanda daha etkin ve başarılı olacağımıza inanıyorum.


Kafkas’ta anneler ve kızları omuz omuza çalışıyor


Çalışanlarınız arasında kadınların oranı nedir? Kadın istihdamına önem veren bir şirket olarak kendinizi nasıl konumlandırıyor ve ne gibi çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?

Çalışanlarımızın yüzde 85’i kadınlardan oluşmaktadır ve bu oran, kestane alım sezonunda daha da artmaktadır. Kadın çalışan oranımız, 90 yıldır yaklaşık olarak hep aynı. 1930 yılından beri kadınların yönetimde söz sahibi olduğu bir şirketimiz var. O dönemlerde Bursa’da bir ilki gerçekleştirdik diyebiliriz. Üçüncü nesil olarak şirketimizin Yönetim Kurulu Başkanı’yım. Kızım ise dördüncü nesil olarak firmamızda aktif görev almaktadır. Bu noktada, kurumumuzda çalışan anne-kız personel sayısının oldukça fazla olduğunu ifade etmek isterim.

Kafkas Pasta ve Şekerleme A.Ş. olarak kadınlarımızın güvende ve rahat çalışmaları için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Kadın personelimize düzenli olarak stres yönetimi, iletişim ve takım çalışmasını iyileştirmeye yönelik eğitimler veriyoruz.


Türkiye’de kadın istihdamının son durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de kadınlar, pek çok iş alanında kendilerini elde ettikleri başarılarla kanıtladı ve negatif, baskıcı algıları kırdı. Biz de personel alımlarımızda önceliği kadınlarımıza vererek üzerimize düşen “kadın istihdamına katkı sağlama” görevimizi yerine getiriyoruz.


Sizce kadının iş yaşamında daha yoğun ve daha aktif rol alması için neler yapılmalı?

Devletimiz, son yıllarda kadınları ekonomiye kazandıracak ve kadınları üretime yönlendirecek birçok teşvik kredisi çıkarmıştır. Bu gibi olumlu devlet destekleriyle kadınlarımızın ekonomide daha fazla söz sahibi olacağına inanıyorum. Bir diğer önemli konu ise kız çocuklarımız. Kız çocuklarımızın iyi yetiştirilmesi, eğitimlerine azami önem verilmesi ve iş yaşamında desteklenmesi gerektiğine, bunun geleceğe çok büyük katkısı olacağına inanıyorum.