TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

“Kadınlara eşit fırsat verildiğinde başarıya ulaşma şansı yüksektir”

Donanımlı ve güçlü kadınların teknolojiyi etkin kullanarak sürdürülebilirlik, diijital ve yeşil dönüşüm odaklı yeni ekonomik modeli fırsata çevirebileceğini belirten Dorçe Pefabrik Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Çebi Karahan, “Olması gerektiği gibi eşit şartlar altında rekabet eden kadınlar her şeyi başarabilecek bireylerdir” dedi.


 
Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat Sanayi, 1982’de kurulan, dünya çapında kanıtlanmış tecrübesi ile en zor iklim koşulları altında, yüksek kalitede mühendislik, tedarik ve inşaat hizmetleri veren bir Türk firması.
 
Petrol, doğalgaz, enerji, maden, rafineri ve inşaat sektörlerine; hükümet makamlarına, savunma sanayine, uluslararası örgütlere ve kâr amacı gütmeyen kurumlara mühendislik ve müteahhitlik hizmetleri veren Dorce, prefabrik modüler çelik yapılar inşa ediyor.
 
Türkiye’de ihracatta ilk 500, büyük sanayi şirketleri içinde ilk 500 ve ENR TOP 250 uluslararası müteahhitlik hizmetlerinde ilk 250 firma arasına giren Dorce, halihazırda 13 ayrı ülkede şubeleri, şirketleri ve iştirakleri bulunan bir marka olarak faaliyetlerini sürdürüyor.
 
“FIRSAT EŞİTLİĞİ İLE TÜM ENGELLER KALKAR”
 
Dorçe Prefabrik ve İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Çebi Karahan, iyi eğitim almış, özgüveni yüksek, özgürlük bilinci gelişmiş, hayattan korkmayan ve enerjisi yüksek kadınlara fırsat verildiğinde, kurumlara çok büyük katkılar sağlayacaklarını belirtiyor.
 
Ayrımcılığın pozitif kısmını da reddeden Süheyla Çebi Karahan, pozitif ayrımcılığın da şartları eşitlikten çıkardığını, herkesin kendini eşit şartlar altında kanıtlaması gerektiğini ifade ediyor.
 
Kendisini donanımlı hale getiren, eğitimli ve bilişsel gücü yüksek birey lerin kadın-erkek fark etmeksizin eşit şartlar altında rekabet etmesini, olması gereken durum şeklinde değerlendiren, kendi yönetim felsefesini de bu anlayışa uygun biçimde inşa eden Çebi Karahan, kadınların fırsat verildiğinde her şeyi başaracağına inanıyor.
 
Çebi Karahan ‘’Şirketimizde ayrımcılık yapılmaksızın, her zaman görevi en doğru yapana fırsat verilir. Üst düzey yöneticilerimizin arasında birçok kadın yöneticimiz mevcuttur. Onlar fırsat verildiğinde her şeyi başarabilecek bireylerdir.’’ diyor.
 
“KADINLARIN VE KIZ ÇOCUKLARI GÜÇLENDİRİLMELİ”
 
Sürdürülebilir bir dünya için 17 başlıkta toplanan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının 5’incisinin cinsiyet eşitliğini sağlamak ve tüm kadınlar ile kız çocuklarını güçlendirmek olduğunu vurgulayan Çebi Karahan “Sempati oluşturma amaçlı bir söylem değil, tüm dünyaya yaygınlaşması zorunlu kılınan bir eylemdir.
 
Kadınlar doğaları gereği daha sürdürülebilir tüketim kabiliyetlerine sahip ve hanelerin enerji kararlarında daha fazla söz sahibi olma eğiliminde. Yeşil Mutabakat kapsamında belirlenen hedeflere ulaşmak için kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesi ile hane kullanımlarındaki enerjinin azaltılması en önemli kilometre taşlarından biridir. 
 
OECD’nin, ‘Kadınları döngüsel ekonomiye dahil etmek, sürdürülebilir tüketim konusunda farkındalığı artırmak ve liderlik ve yönetim rollerine katılımı teşvik etmek iyi döngüsel sistemler oluşturmak için vazgeçilmezdir’ şeklinde beyanı bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.
 
“DİJİTAL DÖNÜŞÜM İLE FIRSATI DEĞERLENDİREN KAZANACAK”
 
Toplumun ilerleme ve dönüşümünde de kadınların katkısının önemine işaret eden ÇebiKarahan: ‘’Sürdürülebilirlik, diijital dönüşüm ve Yeşil Mutabakat’la yeşil dönüşüm odaklı yeni bir ekonomik model kurgulanıyor.
 
Eğitimli, donanımlı, güçlü kadınlar; bu yeni düzende teknolojiyi etkin biçimde kullanarak fırsata çevirip diğer kadınlara öncü olurken; akıl, sağduyu ve adalet duygularıyla toplumların dönüşümüne de katkı sunmalıdır.‘’dedi.
 
“2022’nin yükselme yılı olmasını hayal ediyoruz.”
Geleceğe yön veren teknolojiler WIN Eurasia 2022 Fuarı ile İstanbul’da
İnsanı odağına alan Doğuş, teknolojik gelişimi destekliyor
Aktif Bank finansal çözümleriyle tüm “evren”leri kapsıyor
KFC Türkiye akılcı büyümeyle bölgesinde birinci
Sanayide kişi başına üretim endeksinde ilk çeyrekte yüzde 4,1 artış
TÜBİTAK, geliştirdiği Kovid-19'a karşı koruyucu çiğneme tableti teknolojisinin lisans ihalesine çıkacak
TOBB onaylı sanayi kapasite raporu sayısında azalma
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan "Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden TL kullanımının cazibesi artırılacak" mesajı
Rüzgar enerjisinde 10 yılda 14 milyar avro yatırım
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri nisanda artış kaydetti
İşsizlik oranı nisanda yüzde 11,3’e ulaştı
Ingage, benzersiz iş modeliyle markaları rekabete hazırlıyor
Eşitlikçi çalışma ortamı Galata Taşımacılık’ın kurumsal duruşu
Enerji verimliliği, küresel enerji krizinden "acil çıkışın" yolu
Fitch, büyüme tahminini küresel ekonomi için düşürürken Türkiye için yükseltti
Halkbank'tan Yeşil Enerji Kredi Paketi ile sürdürülebilirliğe katkı
Dünya çapında bir krize karşı küresel gıda ticareti sisteminin korunması çağrısı
Nisan ayında ücretli çalışan sayısında aylık bazda düşüş, yıllık bazda artış
Tarım ÜFE mayısta aylık yüzde 16’yı aşarken, yıllık yüzde 155’e dayandı
Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlenecek
Türkiye’nin üretim ve satış değerlerine ilişkin istatistikler açıklandı
Türkiye’nin, enerji dönüşümünde 2030’a kadar 135 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı var.
Fintekler finansal suçlara karşı Sanction Scanner’a güveniyor
Kozmetik pazarında her yıl ortalama yüzde 10 büyüme