TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Geleceğe yön veren teknolojiler WIN Eurasia 2022 Fuarı ile İstanbul’da

İmalat endüstrisindeki üretici ve sektör profesyonellerini bir araya getiren ve satın almacılar için ideal bir ortam oluşturan WIN Eurasia Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi'nde (İFM) başladı. Endüstriyel alanda 5G teknolojisi kullanımının Türkiye’de bir fuarda ilk kez tanıtılacağı WIN Eurasia’da, Endüstri 4.0, Dijital Fabrikalar, Proses ve Robot Otomasyonu gibi geleceğe yön veren teknolojiler de sergileniyor.
 
 
Hannover Fairs Turkey'in düzenlediği, imalat endüstrisindeki üretici ve sektör profesyonellerini bir araya getiren ve satın almacılar için ideal bir ortam oluşturan WIN Eurasia Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi'nde (İFM) başladı.

Fuar kapsamında oluşturulan 5G Arena’da, endüstriyel alanda 5G teknolojisi kullanımının Türkiye’de bir fuarda ilk kez tanıtılacağı WIN Eurasia; Endüstri 4.0, Dijital Fabrikalar, Proses ve Robot Otomasyonu gibi özel alanları ile de geleceğe yön veren teknolojilerin sergilendiği bir platform olarak dikkat çekiyor.

Geleceğin fabrikaları için ihtiyaç duyulan tüm bileşenlerin yanı sıra metal işlemeden otomasyon teknolojilerine, elektrik ve elektronik ekipmanlardan iç lojistiğe kadar 360 derece imalat sanayii ürün gruplarının yakından inceleme fırsatının sunulacağı WIN Eurasia Fuarı, 11 Haziran'a kadar sürecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, küreselleşmeyle birlikte küresel tedarik zincirlerinin sınır tanımadığı, farklı pazarların yakınlaştığı bir çağ yaşandığını belirterek, pandemi sonrasında küresel tedarik zincirlerine yeni bir bakış açısıyla yaklaşılması gerektiğini söyledi.

Bugün piyasanın ihtiyacına cevap veren ürünleri uygun maliyetle sunmanın tek başına başarının anahtarı olmadığını belirten Fatih Kacır, "Ürünü potansiyel alıcılarla buluşturabilmek ve iş bağlantılarını güçlendirmenin başarıya giden yolda kilit taşları olduğu şüphe götürmez bir gerçek." diye konuştu.

Dört günlük fuar boyunca imalat sanayisinin, dijital dönüşüm, akıllı üretim ve 5G alanındaki sorularına ve sorunlarına cevap bulma fırsatı elde edeceğini dile getiren Kacır, şunları aktardı:

"İmalat sanayisi son nesil teknolojileri deneyimleyerek kendilerince en uygun çözümleri tespit edecek. Yüksek katma değerli ürün ve hizmet üreten tedarikçilerimiz ise hem iç pazarda hem dış pazardan müşterilerine tek noktadan erişim imkanına sahip olacak. Bu yıl 'Endüstriyel Dönüşüm' temasıyla düzenlenen fuarın 'Milli Teknoloji Güçlü Sanayi' vizyonumuzu paylaşan katma değerli ihracatı destekleyen, imalat sanayimiz ve teknoloji ekosistemimize değer katan bir etkinlik olduğunu memnuniyetle gözlemliyoruz."

2020 yılında salgının başlamasıyla her alanda bir duraksama yaşandığını söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede de, duraksamaya giren yatırımların içerisinde büyük oranda makineler olmasına rağmen makine sektörünün oldukça iyi bir performans sergileyerek yoluna devam edebildiğini kaydetti.

Son yıllarda dünyada gerçekleşen ticaret savaşları, korumacılık eğilimleri ve fiyatlar üzerinde baskılara rağmen Türk makine sektörünün gösterdiği iyi performansın 2022 yılında da artarak devam edeceğine inandığını belirten  Hasan Büyükdede, “Özellikle orta ve yüksek teknoloji üretim yapan sektörlerin mekanik üretimden dolayı değil 10-12 ay teslim süresi verilen elektronik ekipmanlardan dolayı pazar kaybetmemelerini sağlayacak tedbirleri şimdiden almamız gerekiyor." dedi.
 
“HER ALANDAKİ GELİŞME, MAKİNE VE BAĞLI SEKTÖRLERDEKİ GELİŞMELERE TABİ”
 
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ise makine sektörünün, gelişmenin ve değişmenin istikametini belirlediğini ifade ederek, sektörün istikrarlı büyümenin ve güçlü ekonomiye sahip olmanın anahtarı olduğunu aktardı.

Uzmanların bir ülkenin ekonomisi hakkında bilgi sahibi olmak istediklerinde ilk önce makine sektörüne baktıklarını belirten Şekip Avdagiç, "Bu sektörle birlikte hareket eden elektrik-elektronik ve BİT alanındaki teknolojik gelişmeleri inceler. Çünkü sektör, teknoloji üretimini zorunlu kılar. Sanayi Devrimi’nden bu yana hiç değişmeyen bu gerçek, günümüzde de geçerlidir." ifadelerini kullandı.

Geniş anlamda sanayi sektörünün yüksek katma değere sahip olduğuna işaret eden Avdagiç,  "Nitelikli işgücüne ihtiyaç duyduğu için nitelikli istihdamı artırır. Hepsinden önemlisi dışa bağımlılığı azaltarak, dış ticaret açığını düşürür. O halde uzaydan gıdaya, otomotivden gemi inşasına kadar her alandaki gelişme, makine ve bağlı sektörlerdeki gelişmelere tabidir." ifadelerini kullandı.

Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı Belit Onay da Deutsche Messe'nin iki ülke arasındaki ticaret ve ekonomik alışverişi yoğunlaştırmak amacıyla Türkiye ve Almanya'da platformlar oluşturduğunu belirtti.

Hem Hannover'de hem de dünyanın dört bir yanındaki fuarlarda Türk şirketlerine yeni ülkelere ihracat yapabilmeleri ve yeni iş alanları keşfedebilmeleri için güzel imkanlar sunduklarını aktaran Onay, "Türkiye, Avrupa Birliği için çok önemli bir partner olmakla birlikte bir köprü fonksiyonu da görmektedir. Orta Doğu'yu aşan, Orta Asya'ya açılan çok önemli bir köprü fonksiyonu görmektedir." şeklinde konuştu.

"ENDÜSTRİYEL 5G TEKNOLOJİSİ TÜRKİYE’DE İLK KEZ BİR FUARDA TANITILACAK"

Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Annika Klar da WIN Eurasia Fuarı'nın sektörlerin önünü açacağını belirterek, vizyoner bakış açıları, insan ve makine iş birliği, yaratıcılık ve girişimcilik temel ruhuna uygun gelişmeleri fuarda buluşturduklarını dile getirdi.

WIN Eurasia 2022 için bir başka önemli konunun ise endüstriyel kullanıma sunulması planlanan 5G teknolojisinin Türkiye’de ilk kez bir fuarda tanıtılacak olması olduğuna işaret eden Annika Klar, "5G Arena adını verdiğimiz alanda bu teknolojinin faydalarını görme şansına ulaşacağız." dedi.
Deutsche Messe'nin 75 yıllık tecrübesiyle çeşitlilik, güncellik, pazar bilgisi, müşteri odaklılık ve birinci sınıf hizmet açısından öne çıktığını aktaran Klar, Deutsche Messe'nin çok sayıda küçük işletmenin dünya pazarında lider olmasına yardımcı olurken aynı zamanda daha fazla genişleme yolunda büyük ölçekli işletmeleri de destekleyerek katılımcılarına dünya çapında yeni müşteriler kazandırma potansiyeli sunduğuna dikkat çekti.
Makina İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu Başkanı Adnan Dalgakıran da makinecilerin konfor alanını seven insanlar olmadığını belirterek, makinecilerin arzu ettikleri şeyin Türkiye'nin daha zengin, daha müreffeh ülkelerin içerisinde yer alması olduğunu ifade etti.
Üretim araçlarını üretmeden zenginleşmiş ülkenin pek olmadığını vurgulayan Adnan Dalgakıran, makine sektörünün bir lokomotif sektör olduğunu, bütün sektörlerin rekabet gücünü artırdığını belirtti.
 
“2022’nin yükselme yılı olmasını hayal ediyoruz.”
Geleceğe yön veren teknolojiler WIN Eurasia 2022 Fuarı ile İstanbul’da
İnsanı odağına alan Doğuş, teknolojik gelişimi destekliyor
KFC Türkiye akılcı büyümeyle bölgesinde birinci
Aktif Bank finansal çözümleriyle tüm “evren”leri kapsıyor
Sanayide kişi başına üretim endeksinde ilk çeyrekte yüzde 4,1 artış
TÜBİTAK, geliştirdiği Kovid-19'a karşı koruyucu çiğneme tableti teknolojisinin lisans ihalesine çıkacak
TOBB onaylı sanayi kapasite raporu sayısında azalma
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan "Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden TL kullanımının cazibesi artırılacak" mesajı
Rüzgar enerjisinde 10 yılda 14 milyar avro yatırım
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri nisanda artış kaydetti
İşsizlik oranı nisanda yüzde 11,3’e ulaştı
Ingage, benzersiz iş modeliyle markaları rekabete hazırlıyor
Eşitlikçi çalışma ortamı Galata Taşımacılık’ın kurumsal duruşu
Enerji verimliliği, küresel enerji krizinden "acil çıkışın" yolu
Fitch, büyüme tahminini küresel ekonomi için düşürürken Türkiye için yükseltti
Halkbank'tan Yeşil Enerji Kredi Paketi ile sürdürülebilirliğe katkı
Dünya çapında bir krize karşı küresel gıda ticareti sisteminin korunması çağrısı
Tarım ÜFE mayısta aylık yüzde 16’yı aşarken, yıllık yüzde 155’e dayandı
Nisan ayında ücretli çalışan sayısında aylık bazda düşüş, yıllık bazda artış
Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlenecek
Kozmetik pazarında her yıl ortalama yüzde 10 büyüme
Türkiye’nin üretim ve satış değerlerine ilişkin istatistikler açıklandı
Türkiye’nin, enerji dönüşümünde 2030’a kadar 135 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı var.
Fintekler finansal suçlara karşı Sanction Scanner’a güveniyor