TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Eren Balata sürekli gelişimi hedefliyor

Eren Balata yakaladığı OEM kalitesi, teknoloji odaklı yatırımları ve kalite belgeleriyle iç ve dış pazarlarda son derece rekabetçi bir konuma erişti.


1990 yılında Kemalpaşa- İzmir’de sürtünme malzemeleri üretmek amacıyla kurulan Eren Balata, kurulduğu günden bu yana “sürekli gelişimi” hedefliyor. Firma, proses ve sürekli ürün geliştirme çalışmaları sayesinde ulaştığı OEM kalitesiyle hem ihracat pazarlarında hem de iç pazarda rekabet üstünlüğünü ele geçirmiş bulunuyor. Aynı zamanda Eren Balata, ürettiği uygun maliyetli ve kaliteli ürünler ile iç pazara giren düşük fiyatlı ürünlerle de rekabet edebiliyor.

Üretim gamındaki ürünlerinin neredeyse tamamında ECE.R.90 belgesi bulunan Eren Balata, sahip olduğu ISO 9001, ISO TS 16949, ISO 14001 ve TSE 555 belgeleri ile kalite gelişimine verdiği önemi gözler önüne sermekte. ECE.R.90, tüm dünyada kabul görmüş bir güvenlik sertifikası olup üretilen “aftermarket” ürünlerin OEM ürünlere kalite olarak eşdeğer olmasını ifade ediyor. Bu belgeye sahip olmak, hem dünyada hem de Türkiye’de bir zorunluluk. Bu bağlamda Eren Balata, sahip olduğu bu belge ile rakiplerinin bir adım önüne geçmekte.

 

Üretim hacmini artırdı


Günümüz teknolojisinde araçlar, oldukça gelişmiş fren sistemleri ile donatılmış durumda. Eren Balata da üretiminin her aşamasında fren balatasının bir emniyet parçası olduğu bilinciyle faaliyet gösteriyor.

2005 yılında bugünkü üretim tesisine taşınan firma, 2016 yılı Şubat ayında tamamladığı ek yatırımlarla
üretim hacmini katlayarak artırdı. Laboratuvarda başta dinamometre olmak üzere X-RAY Diffractometer (XRD), ThermoGravimetricAnalys (TGA), LaserParticuleSizer, laboratuvar mikser ve presleri ile proses geliştirme ve test yeteneklerini oldukça ileri taşıdı. Aynı zamanda üretim tesisinde kullanılan makinelerin ve ürünlerin tasarımlarını yapabilecek yetkinliğe sahip olundu.