TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Enerjisa ve Brisa’dan karbon ayak izinin azaltılmasına katkı

Brisa Aksaray fabrikasındaki enerji ihtiyacını güneşten sağlayacak. Enerjisa tarafından tesisin çatısına kurulan güneş enerjisi santraliyle yenilenebilir enerji kullanımı ve karbon ayak izinin azalmasına katkı sağlanacak. Enerjisa Enerji'nin "Enerji Performans Modeli" ile Brisa Aksaray fabrikasının çatısına kurduğu güneş enerjisi santralinin kurulu gücü ise 4,2 megavat.Enerjisa Enerji, Brisa Aksaray fabrikasının çatısına kurduğu güneş enerjisi santraliyle tesisin enerji ihtiyacını güneşten sağlayacak.
 
Enerjisa Enerji ile Brisa yenilenebilir enerji kullanımı ve karbon ayak izinin azalmasına katkı sağlayacak bir iş birliğine imza attı. Bu iş birliği kapsamında, Enerjisa Enerji'nin "Enerji Performans Modeli" ile Brisa Aksaray fabrikasının çatısına kurduğu 4,2 megavat kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali sayesinde Brisa kendi elektriğini kendi üretecek.
 
Aksaray bölgesindeki en büyük çatı güneş enerji santrali yatırımı olan ve toplam 75 bin metrekare çatı alanı üzerine 10 bin 400'den fazla güneş paneli yerleştirilerek kurulan santral, yıllık 6 bin 226 megavatlık üretim kapasitesi ile tesis ihtiyacının yaklaşık 5'te 1'ini karşılanmasını sağlayacak.
 
Yaklaşık 2 bin 75 hanenin yıllık elektrik ihtiyacına denk bu tüketimin yenilenebilir enerjiyle sağlanması sayesinde yılda 3 bin ton karbondioksit salımının önüne geçilirken karbon ayak izinin azaltılmasında önemli bir katkı sağlanacak.
 
Türkiye'nin akıllı teknolojilerle donatılmış ilk fabrikası olma özelliğine sahip Brisa Aksaray fabrikasında, güneş enerjisi santralinin yüksek performansla çalışabilmesi için tüm bakımlar Enerjisa Enerji tarafından yapılacak.
 
Brisa Üst Yöneticisi (CEO) Haluk Kürkçü, söz konusu yatırımın, şirketin 2050 net sıfır emisyon hedefine doğru atılan önemli bir adımı olduğunu belirterek, "Her yıl karbon emisyonunun ve atıkların azaltılması, enerji ve suyun verimli kullanılmasına yönelik somut aksiyonlarla sürdürülebilirlik performansımızı daha ileriye taşıyoruz. Güneş enerjisi santrali yatırımımızı, yenilenebilir enerji kullanımı ve karbonsuz bir gelecek için atılmış önemli bir adım olarak görüyoruz." diye konuştu.
 
Enerjisa Enerji Üst Yöneticisi (CEO) Murat Pınar da elektrik enerjisi değer zincirinin her halkasında karbon salımını azaltmanın önemini vurgulayarak, şunları dile getirdi:
 
"'İşimin Enerjisi' çatısı altında enerji çalışmalarımızda son altı ayda devreye alınan projelerimiz ile toplam kurulu gücümüzü üç katına çıkarttık. Bu yüksek performans, toplam iş girişi ve ciro hedeflerimizin oldukça üzerinde gerçekleşmelere ulaşmamızı sağladı. Çatı güneş santrali projelerimize ek olarak enerji verimlilik projelerimizle 7 bin 350 armatürün LED dönüşümü tamamladık ve 2022 yılı için endüstriyel verimlilik projeleri için çalışmalarımıza başladık. Tüm bu projelerimizin en anlamlı çıktısı ise gezegenimizin karbon ayak izini yaklaşık 100 futbol sahası büyüklüğünde bir ormanın senelik etkisi kadar azaltmak oldu. Brisa Aksaray Fabrikası çatısında devreye alacağımız güneş enerji santrali ile ülkemizin ve dünyanın daha iyi bir gelecek için ulaşmak istediği hedeflere katkı sağlamış olmaktan memnuniyet duyuyoruz."
Sayısal Manyetik Pusula yerlileştirilmesini tamamlayan Türkiye seri üretime hazır
Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu belli oldu
Yerli sınai mülkiyet başvuruları yılın ilk yarısında 126 bin 700’ü aştı
Türkiye geçen yıl AR-GE faaliyetleri için 20,25 milyar lira harcadı
İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, 74,76 seviyesine indi
Togg’un, "Konsept Akıllı Cihazı" Zorlu Center'da sergileniyor
Assan Panel’den inovatif yeni ürün
Dış ticaret açığında yüzde 184,5 artış
OSB ve EB'lerin doğal gaz iletim yatırımlarını BOTAŞ yapacak
Pay senedi varlıklarına yerli yatırımcı ilgisinde artış
Otokoç Otomotiv’den metaverse yatırımı
Yarından itibaren gelecek yılın kaynaklarını tüketeceğiz
Kanatlı ürün ihracında büyük potansiyel barındıran Çin’e yüksek satış
Türkiye, oyun sektörü yatırımlarında Avrupa birincisi
KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerini hızlandıracak proje
Eczacıbaşı sürdürülebilirlik performansını paylaştı
Türkiye'nin 5G yolculuğunun ilk durağı İstanbul Havalimanı
Ticaretin kalbi MÜSİAD EXPO 2022 ile İstanbul’da atacak
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 17,6 puan yükseltti
Dünya piyasalarında Fed bekleyişi
Turkcell Superonline ve Equinix iş birliği
Hizmet Üretici Fiyat Endeksindeki yıllık artış yüzde 91’i aştı
QUA Granite Azerbaycan’da
İSO Türkiye İmalat PMI temmuzda 47’nin altına geriledi
Bilişim 500 ödülleri sahiplerini buldu