TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Doğuş Teknoloji insan odaklı çalışma kültürüyle teknolojik gelişime katkı sunuyor

Yüzde 40 kadın, yüzde 60 erkek çalışan dağılımı C level yönetim kademesinde eşitlenen Doğuş Teknoloji, sürdürülebilirlik inisiyatifi toplumsal cinsiyet eşitliği odak alanı kapsamında İş’te Eşit Kadın sertifikası için çalışmalar yürütüyor. İşinin ve çalışma kültürünün merkezine insanı alan şirket, 2022’de yatırım ve büyüme planlıyor.


 
Doğuş Grubu şirketlerini bilgi teknolojileri alanında desteklemek için 2012’de kurulan ve 2018’den beri başka markalara da hizmet veren Doğuş Teknoloji, 450’yi aşkın çalışanıyla iş süreçlerinin otomasyonu, raporlama, güvenlik, yazılım ve bilişim sistemi taleplerinin tasarlanması, geliştirilmesi, kurulması, bakımlarının sağlanması, güncellemelerinin yapılması ve sorunlarının giderilmesi için çalışıyor.
 
2017’de Türkiye’nin sayılı Ar-Ge merkezlerinden biri olan Doğuş Teknoloji’nin İş Çözümleri Genel Müdür Yardımcısı Sermin Küçükyüce sorularımızı yanıtladı.
 
VERİYİ VE KATMA DEĞERİ MERKEZE ALAN ÇÖZÜMLER
 
Sektöre ne tür yatırımlar yapıyorsunuz?
 
Geleceğe Giriş Programı’mız ile 2017’den beri gençlerin mesleki ve kişisel yetkinlik gelişimi ve iş dünyasına kazandırılması için sorumluluk alıyoruz. Kurum içi ve dışından katılımcılara hızlandırma programları düzenleyerek ekosisteme tecrübe aktarımı, nitelikli iş geliştirme ve network erişimi  sunuyoruz.
 
Veriyi ve katma değeri merkeze alan kurumsal ürün ve çözümlerimizle müşterilerimiz ve iş ortaklarımızın dijital yolculuklarına eşlik ediyoruz. Yerel ve global pazarda ölçeklenebilen ürünler geliştirip, bulut tabanlı hizmetlere yoğunlaşıyoruz.
 
Siber güvenlikten veri analitiğine, altyapı çözümlerinden yazılım geliştirmehizmetlerine uzanan geniş bir alanda sunduğumuz ürün ve hizmetlerle, vizyon ve hizalanma anlamında teknoloji sektöründe öncü kuruluşlar arasındayız.
 
İNSAN ODAKLI ÇALIŞMA KÜLTÜRÜ
 
Çalışanlar için nasıl bir teknolojik şirket kültürü inşa ediyorsunuz?
 
İşimizin ve çalışma kültürümüzün odağında insan var. Çalışma arkadaşlarımızı dinlemek, ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda uygulamalarımızı şekillendirip geliştirmek, tutkularının peşinden gidebilecekleri, fikirlerini özgürce paylaşabilecekleri ve sürekli gelişimlerini destekleyen alanları yaratmak için gereken esnekliği sağlamak kültürümüzün temeli.
 
Kadınların liderlik rollerinde temsilinde ne noktadasınız?
 
Yüzde 40 kadın, yüzde 60 erkek çalışan oranıyla sektöre göre iyi bir orana sahibiz. C Level yönetim kadememizde eşit bir oran var. Bu oranları her seviyede dengelemek amacıyla Sürdürülebilirlik inisiyatifi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği odak alanı kapsamında bir süredir İş’te Eşit Kadın sertifikası için çalışmalar yürütüyoruz.
 
Önceliğimiz, yönetsel kararlarda çalışanlarımızın unvan ve departman bazında cinsiyet oranlarını gözeterek, her alanda gerekli iyileştirme aksiyonlarını planlamak, var olanları ise sürdürmek. Özellikle sistem altyapı gibi departmanlardaki başvurularda kadın-erkek sayısında eşitliği olabildiğince sağlamaya çalışıyoruz.

“KADIN LİDERLER, GELECEK ÜZERİNDE SÖZ SAHİBİ OLDUKLARININ FARKINA VARMALI
 
Sektörde liderliğe giden yolda kadınlar kendilerini nasıl ön plana çıkarabilirler?
 
Teknoloji dünyasındaki kadın liderler gelecekle ilgili söz sahibi olduklarının fark etmeli. Kadın liderlere tavsiyem; önyargıların sizi durdurmasına izin vermeyin.  Kariyerinizle ilgili siz cinsiyet bağımsız düşünün. Zorluklara karşı kararlı ve dirençli olun. Ve mutlaka başka kadınların gelişiminin de parçası olun; onlara mentorluk yapın, deneyimlerinizi aktarın.
 
2022 yılı hedefleriniz nasıl?
 
2022’de kurum içi kuluçka süreçlerimizden çıkan yeni ürün ve servislerimizi pazara sunarken, yurt dışında iş geliştirme faaliyetlerimiz hız kazanacak. Yatırım ve büyüme odağımız güçlü olacak.
“2022’nin yükselme yılı olmasını hayal ediyoruz.”
Geleceğe yön veren teknolojiler WIN Eurasia 2022 Fuarı ile İstanbul’da
İnsanı odağına alan Doğuş, teknolojik gelişimi destekliyor
Aktif Bank finansal çözümleriyle tüm “evren”leri kapsıyor
KFC Türkiye akılcı büyümeyle bölgesinde birinci
Sanayide kişi başına üretim endeksinde ilk çeyrekte yüzde 4,1 artış
TÜBİTAK, geliştirdiği Kovid-19'a karşı koruyucu çiğneme tableti teknolojisinin lisans ihalesine çıkacak
TOBB onaylı sanayi kapasite raporu sayısında azalma
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan "Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden TL kullanımının cazibesi artırılacak" mesajı
Eşitlikçi çalışma ortamı Galata Taşımacılık’ın kurumsal duruşu
Ingage, benzersiz iş modeliyle markaları rekabete hazırlıyor
Rüzgar enerjisinde 10 yılda 14 milyar avro yatırım
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri nisanda artış kaydetti
İşsizlik oranı nisanda yüzde 11,3’e ulaştı
Enerji verimliliği, küresel enerji krizinden "acil çıkışın" yolu
Fitch, büyüme tahminini küresel ekonomi için düşürürken Türkiye için yükseltti
Halkbank'tan Yeşil Enerji Kredi Paketi ile sürdürülebilirliğe katkı
Dünya çapında bir krize karşı küresel gıda ticareti sisteminin korunması çağrısı
Tarım ÜFE mayısta aylık yüzde 16’yı aşarken, yıllık yüzde 155’e dayandı
Nisan ayında ücretli çalışan sayısında aylık bazda düşüş, yıllık bazda artış
Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlenecek
Türkiye’nin üretim ve satış değerlerine ilişkin istatistikler açıklandı
Türkiye’nin, enerji dönüşümünde 2030’a kadar 135 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı var.
Kozmetik pazarında her yıl ortalama yüzde 10 büyüme
Fintekler finansal suçlara karşı Sanction Scanner’a güveniyor