TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Değer yaratan “değerli” kadınlar

Kurumsal iş deneyiminden sonra Essentıal Evolutions & Infinitech’in kuruculuğuyla başlayan girişimcilikteki başarılarını son olarak “2021 yılın lider iş kadını” ödülü ile taçlandıran Esen Girit Tümer, lider rollerde yer almak isteyen kadınların öncelikle kendi değerlerinin ve donanımlarının farkında olması gerektiğini belirtiyor.


 
Global yüksek teknoloji şirketlerinin değişik coğrafyalardaki operasyonlarında üst düzey yöneticilik ve liderlik rollerinde çeyrek asrı aşkın kurumsal deneyim edindikten sonra Essential Evolutions & infinitech kurucu CEO’SU olarak kendi tanımıyla kariyer hayatının ikinci dönemini yaşayan Esen Girit Tümer, edindiği entellektüel birikimin ve donanımın farkındalığıyla bir taraftan 3. kariyer dönemine hazırlanırken, bir taraftan da gençlerle kadınların enerjisinin Türkiye’nin geleceğine katkı sunması için çok yönlü olarak çalışıyor. Esen Girit Tümer, yoğun tempolu çalışmalarını ve gelecek planlarını anlattı.
 
Esen Hanım, sizi tanımakla başlayalım, eğitim geçmişinizi ve profesyonel hayatınızı biraz anlatır mısınız?
 
Bugün yapay zeka ve teknoloji alanında devrimsel nitelikte olan NLP, Kognitif Bilim, Nöro-Bilim alanlarında içeriği olan eğitim hayatıma İstanbul Üniversitesi’nde dilbilim alanında başladım.  Amerika’da  Kaliforniya’da UCLA’de MBA işletme  yüksek lisansı, Boston Harvard Üniversitesi’nde   yapay zeka, derin makine öğrenimi ve nörobilim eğitimleri akabinde New York Colombia Üniversitesi’nden ise IoT Eğitimleri aldım.
 
ABD, Türkiye ve Orta Doğu’da değişik coğrafyalarda çeşitli global yüksek teknoloji şirketlerinde üst düzey yönetici ve liderlik rollerinde 25 yılı aşkın deneyim edindim. Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nde danışma kurulunda ve Yeditepe Üniversitesi Mütevelli heyetinde üst düzey görevler aldım. Manchester İngiltere'de Akıllı Giyilebilir Teknolojiler Şirketi’nin bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev aldım.  UIP – International Cooperation Platform Yönetim Kurulu Eş-Başkanı olarak destek verdim.
 
Üye, başkan yardımcısı ve başkan sıfatıyla hem ulusal hem de uluslararası sivil toplum kuruluşlarında, COCIR bünyesinde görev alıp, AB  mevzuatlarında Brüksel'de Türkiye’yi temsil ettim. Global AAAI Derneği'ne bağlı Yapay Zeka ve Teknoloji Derneği Türkiye Kurucu Başkanıyım Türkiye ve ABD'de kurulan yapay zeka alanında faaliyet gösteren Essential Evolutions ve Bio-Science alanında InfiniTech'in kurucu CEO'su olarak girişimci dünyasına katıldım.
 
Medicana International Şirketler Grubu’nun bağımsız yönetim kurulu üyesi ve yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak  eğitim ve sağlıkta dünya markası olma vizyonunu üstlendim.
 
“UZAYAN ÖMÜRLE ÇOKLU KARİYER MÜMKÜN”
 
“Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’ları” arasında yer almak, Sağlıkta 1 Numara ve 2021 Yılın Lider İş kadını ödülüne layık görülmek gibi kurumsal hayatta birçok ciddi başarınızın var. Hedefiniz neydi ve nereye ulaşmayı düşünüyorsunuz?
Aldığım ödüller arasında benim için en anlamlısı Yılın Lider İş Kadını ödülü oldu. İlk defa kendi yarattığım markalar ile sivil toplum örgütlerinde gerçekleştirdiğim liderlik için şahsıma ithaf olması beni çok mutlu etti ve yeni nesillere ilham olması adına umutlandırdı.
 
Her zaman verdiğim örneği bizzat yaşadım. Ömür uzuyor, 100-120 yaşında hala dinamik olacağımız günler gelirken, 1 değil 2 değil hatta 3 ayrı kariyeri olabilir.  Benim için 1. bölüm olan kurumsal hayatta işi zirvesinde bıraktığım bir alan oldu. Hayatımın 2. bölümünde müthiş keyif aldığım girişimciliği deneyimliyorum.
 
“ÖNCELİKLE KADIN LİDERLER KENDİ DEĞERİNİ FARK ETMELİ”
 
Sizin gibi donanımlı kadın liderlerin yönetim kurullarında daha aktif olabilmesi için neler yapılmalı?
 
Öncelikle farkındalık yaratılmalı ve buna da kendi tecrübesinin değerini fark etmesi gereken kadın liderlerle başlanarak, holdingler, şirketler ve sivil toplum örgütleri ile devam etmeliyiz. Benim de gönülden desteklediğim “Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin (YKKD) temel amacı da, yönetim kurullarında kadın temsilini artırarak toplumsal kalkınmayı desteklemek. Bu konuda Professional Women Network ( PWN) ve Yönetim Kurulu Üyeleri Derneği ( YÜD)  de başarılı çalışmalar yapıyor.
 
Dijital dönüşüm liderliğin tarifi değiştiriyor mu? Sizin liderlik yaklaşımınızdan ve önderliğini yaptığınız dijital dönüşüm projelerinden söz eder misiniz?
 
Dijital dönüşümü doğru anlama gereğinden hareketle teknoloji alanında TV programı projemi duyurabilirim. Dijital dönüşüm bireysel ihtiyaçlarımıza dijital teknolojilerin entegrasyonuyla  çözüm bulmaya yarayan, iş akışlarının ve  kültürün  gelişimi ile değişimini beraberinde getiren bir süreç.
 
Yaratıcılığı ve inovasyonu merkeze alan dijital dönüşüm, geleneksel metotlardan daha verimli sonuçlar elde etmek için ortaya  çıkan bize hizmet etmesi gereken teknolojik bir yolculuk; liderliğin tarifini kesinlikle değiştiriyor.
 
Benim benimsediğim liderlik modeli ise holokrasinin biraz daha gelişmiş modeli “Değer Bazlı Holistik liderlik” Sağlık ve eğitim konularında dünya markası olmasını hedeflediğimiz bağımsız yönetim kurulu üyesi olduğum Medicana International Grup’ta sorumluluk alanımda yurt dışı yatırımlar ve dijital dönüşüm projeleri başta geliyor.
 
Türkiye’nin ilk 500 listesinde yer alan Medicana Grubu’nun , önümüzdeki  dönem ciddi yurt dışı yatırımları ve büyüme planlarıyla ilk 100 şirket arasında yer almasını hedefiyle  sektörde rol model olacak projelere imzalar atıyoruz.
 
“TÜRKİYE’DEKİ YAPAY ZEKA POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKARACAK”
 
Kurucu Başkanı olduğunuz Yapay Zeka ve Teknoloji Derneği’nin amacı ve hedeflerinden bahseder misiniz?
 
Türkiye’de muazzam bir gençliğin olduğuna ve onların önünün açılması için ekosistem yaratılması gerektiğine inanıyorum. Amerika Merkezli yapay zeka derneği olan AAAI ile affiliye olarak Türkiye’de ciddi alt yapısı, geçmişi ve tecrübesi olan değerli paydaşlarla birlikte Yapay Zeka Teknoloji Derneği’ni kurduk.
 
Veriye dayalı bir toplum ve ekonomi için Türkiye’de yapay zekâ ekosisteminin tüm aktörlerini ve bileşenlerini bir araya getirmek ve en etkin işleyişi oluşturmak amacını güden alanında en üst konumda olan ve gönüllü çalışan bir sivil toplum kuruluşuyuz.
 
Türkiye’de Yapay Zekâ Ekosistemi içerisinde Start Up’lar ve Yatırımcılar, Endüstri, Üniversiteler, Teknoloji, İçerik ve Veri sağlayıcıları, Yapay Zeka Alanında Çalışanlar, Bu Alanda Öğrenim Görenler, Basım - Yayın, İletişim Sektörü, Yasa Koyucular yer alıyor. Türkiye’nin yapay zekâ alanında yaratıcı, üretken ve bu alanda geleceğe yön veren sayılı ülkeler arasında yer almasını sağlamayı amaçlıyoruz.
 
HAYAL ET, İNAN, HİSSET, ODAKLAN VE İSTİKRARLA SARIL
 
Başarılı olmanızı sağlayan temel prensipleriniz neler? Kuantum fiziğine merakınız ve 3. kariyer planınızı oluşturan spiritüel yönetici koçu olma hedefinizi aktarabilir misiniz?
 
Öncelikle hayal etmeniz, hayalinize inanmanız, inandığınız duyguyu hissetmeniz, odaklanmanız ve istikrarlı bir şekilde inancınıza sarılmanız gerekir. Birçoğumuz farkında olmadan sorunlar çıktığında kolaylıkla kendi kendimizi sabote edip, kurban rolüne girerek hayalinden vazgeçebiliyor. Bunun başlıca nedeni bizi kısıtlayan bilinç-altı çekirdek inançlar.
 
Kendi en iyi versiyonlarımız olma yolculuğunda rehberlik etmeyi çok heyecan verici buluyorum. Bilinç-altı dönüşümü konusunda kapsamlı eğitimler aldım. Spiritüel koçluk, benim en keyif aldığım hobim ve ileride kariyerimin 3. Bölümünde bizzat yapmak istiyorum. Nöro-bilim ve kuantum fiziğine merakıma gelince, yeni şeyler öğrendiğinizde ve yeni yollardan düşünmeye başladığınızda beyniniz farklı kombinasyonlarla sinyaller göndererek, birçok nöron ağını aktive ediyor.
 
Hayatımızın yönetmeni, senaristi, oyuncusu ve seyircisi bizleriz. Gözlemci etkisi ile parça ( matter)  veya sonsuz olasılıklar okyanusunda dalga boyutunda olabiliriz. Cevap hem çok basit hem çok karmaşık. Hepsini biz yaratıyoruz. Seçim bizim.
“2022’nin yükselme yılı olmasını hayal ediyoruz.”
Geleceğe yön veren teknolojiler WIN Eurasia 2022 Fuarı ile İstanbul’da
İnsanı odağına alan Doğuş, teknolojik gelişimi destekliyor
Aktif Bank finansal çözümleriyle tüm “evren”leri kapsıyor
KFC Türkiye akılcı büyümeyle bölgesinde birinci
Sanayide kişi başına üretim endeksinde ilk çeyrekte yüzde 4,1 artış
TÜBİTAK, geliştirdiği Kovid-19'a karşı koruyucu çiğneme tableti teknolojisinin lisans ihalesine çıkacak
TOBB onaylı sanayi kapasite raporu sayısında azalma
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan "Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden TL kullanımının cazibesi artırılacak" mesajı
Eşitlikçi çalışma ortamı Galata Taşımacılık’ın kurumsal duruşu
Rüzgar enerjisinde 10 yılda 14 milyar avro yatırım
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri nisanda artış kaydetti
İşsizlik oranı nisanda yüzde 11,3’e ulaştı
Ingage, benzersiz iş modeliyle markaları rekabete hazırlıyor
Enerji verimliliği, küresel enerji krizinden "acil çıkışın" yolu
Fitch, büyüme tahminini küresel ekonomi için düşürürken Türkiye için yükseltti
Halkbank'tan Yeşil Enerji Kredi Paketi ile sürdürülebilirliğe katkı
Dünya çapında bir krize karşı küresel gıda ticareti sisteminin korunması çağrısı
Tarım ÜFE mayısta aylık yüzde 16’yı aşarken, yıllık yüzde 155’e dayandı
Nisan ayında ücretli çalışan sayısında aylık bazda düşüş, yıllık bazda artış
Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlenecek
Türkiye’nin üretim ve satış değerlerine ilişkin istatistikler açıklandı
Türkiye’nin, enerji dönüşümünde 2030’a kadar 135 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı var.
Kozmetik pazarında her yıl ortalama yüzde 10 büyüme
Fintekler finansal suçlara karşı Sanction Scanner’a güveniyor