TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Castrol, 120 yıldır teknoloji ve inovasyonla sınırları zorluyor

Dünyada sektörünün önde gelen kuruluşlarından Castrol’ün Türkiye Ukrayna ve Orta Asya Pazarlama Direktörü Onur Dede, ortaya koydukları yenilikçi ürün ve teknolojileri anlattı.


Castrol Türkiye Ukrayna ve Orta Asya Pazarlama Direktörü Onur Dede, firmanın Türkiye’deki konumu, hedefleri ve ürünleri hakkında bilgi verdi.

Petrol Sanayi Derneği’nin (PETDER) 2017 verilerine göre Türkiye binek otomobil yağları pazarında %28 pay ile açık ara pazar lideri olduklarını ifade eden Onur Dede, “Global çapta çalıştığımız araç üreticileriyle motor ve motor yağını birlikte geliştirme, ilk dolum tedariği, satış sonrası hizmetlerde aracın motoruna özel terzi işi ürün ve motor sporları sponsorluğuna uzanan ortaklıklar geliştirmeye devam ediyoruz” dedi.

Global çapta Volkswagen, Audi, Ford, Jaguar, Land Rover, Seat, Skoda ve Volvo, Türkiye’de ise bu markalara ek olarak KIA, Suzuki, Isuzu, Temsa, Scania, KTM, Bajaj ve Kanuni gibi markalarla çalıştıklarını; Formula One pistlerinin iddialı takımlarından Renault ile 2017 yılı başında global çapta imzalanan iş birliği anlaşmasının ise 5 yıl süreyle 2018 yılının başında uzaltıldığını ifade eden Dede, şu bilgileri paylaştı:

 

Castrol’ün ürün teknolojileri 120 yıllık bir tarihe dayanıyor


“Castrol’ün ürün teknolojisinde geldiği nokta, rekorlarla pekişmiş 120 yıllık bir tarihçeye dayanıyor. Castrol şimdiye kadar 21 kez dünya kara-hız rekorlarının kırılmasında rol aldı. Sınırları zorlayan, rekorlarla beslenen yapımızın büyük bir heyecan ve tutkuyla yer aldığı diğer alan da motor sporları. Castrol, bugün dünyada otomobil sporlarına destek veren şirketlerin başında geliyor. Castrol 100 yılı aşkın süredir motor sporlarında -en zorlu şartlar altında bile performans gösteren, ileri teknolojiye sahip yağları geliştirmek için- dev markalarla, dünyanın en iyi yarış takımlarıyla beraber çalışıp en zorlu şartlar altında motor yağını test ediyor, şampiyonluklar elde ediyor.”Dünyanın etrafında 75 tura denk testlerle denendi


“Titanyum ile güçlendirilmiş Castrol EDGE ürünümüz, Castrol’ün şimdiye kadar geliştirdiği en güçlü motor yağı. Geliştirilme aşamasında doğru formülü yakalamak için 2.400 madeni yağ karışımı oluşturuldu ve test edildi. Motor testlerinde 3 milyon kilometre yol kat edildi ki bu, dünyanın etrafında 75 tura denk geliyor. Bugünün teknolojileri otomobil üreticilerinin daha küçük ama daha güçlü ve verimli motorlar üretmesine olanak sağlıyor. Buradaki amaç daha iyi yakıt ekonomisi sağlamak, azalmış emisyonlar ve yüksek performans sunmak. Bu hedefler, motor basınçlarının neredeyse iki katına çıkmasına yol açtı ve bu da yağın üzerinde daha büyük bir basınç oluşturuyor. (Ölçümlenen basınç santimetrekarede 10 tona kadar çıkıyor. Bu basınç, ince topuklu bir ayakkabı üzerinde istiflenmiş beş otomobilin yaratacağı basınca eşit.) Castrol EDGE eşsiz titanyum katkılı formülasyonu sayesinde yağ filminin kopmasını engelliyor, 2 kata kadar daha güçlü yağ filmi tabakası oluşturuyor.”


 

Castrol MAGNATEC’in akıllı molekülleriyle üstün koruma


“Yapılan araştırmalara göre motor aşınmalarının %75’i, ilk çalıştırma anından motor ısınana kadar geçen sürede meydana geliyor. Castrol MAGNATEC’in akıllı molekülleri, ilk çalıştırma anından itibaren motora bir mıknatıs gibi tutunarak 15 kata kadar daha pürüzsüz motor yüzeyi sağlıyor. Standart motor yağı yerçekimine karşı koyamayarak kartere süzülürken, Castrol MAGNATEC Akıllı Molekülleri kritik parçalara bir mıknatıs gibi tutunarak yerçekimine meydan okumaya devam ediyor.”Dur-kalk trafikte motor yağı seçimi çok daha önemli


“Dur-kalk sürüş esnasında uzayan rölanti süreleri nedeni ile motora %60 daha fazla yük biniyor. Bu da kritik motor parçalarında aşınmalara yol açabiliyor. Dolayısıyla dur-kalk trafiğe maruz kalan sürücülerin motor yağı seçimi, özen göstermeleri gereken önemli bir konu. Castrol MAGNATEC STOP-START ürünümüz,
 motora mıknatıs gibi tutunan akıllı molekülleri ve kendini yenileyebilenkoruyucu katmanı ile dur-kalk sürüşün zararlı etkilerine karşı motoru koruyor.”