TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

BDDK bankacılıkta dijital dönüşümü önemsiyor ve destekliyor

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben bankacılıkta dijital dönüşüm trendlerini yakından takip ettiklerini belirterek, “Bankacılıkta dijital dönüşümü destekliyor ve çok önemsiyoruz" dedi. Bankacılık alanında sektör temsilcilerini buluşturan Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısında, gelecek 5 yıl için bilgi güvenliği ve insan kaynağı konularındaki önlemlerin önemine de vurgu yapıldı.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, bankacılıkta dijital dönüşüm trendlerini yakından takip ettiklerini belirterek, "Bankacılıkta dijital dönüşümü destekliyor ve çok önemsiyoruz." dedi.
 
BDDK, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) iş birliğiyle düzenlenen "Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı" yapıldı.
 
Yaklaşık 200 sektör çalışanını bir araya getiren toplantıya, TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin, TKBB Genel Sekreteri İsmail Vural, bankaların üst düzey yöneticileri ve çalışanları katıldı.
 
BDDK'nin bankacılık sektöründe dijital dönüşümü takip ettiği ve yeni nesil teknolojik gelişmelere destek verdiği vurgulanan toplantıda, Türkiye'ye yatırımın önünü açabilecek ve istihdam alanları yaratabilecek teknolojik gelişmelerin önemine değinildi ve BDDK'nın çalışmalara devam ettiği dile getirildi.
 
Türkiye'nin elektronik bankacılık alanında sahip olduğu tecrübeler ve bu seviyeye gelmelerine etken olan mevzuat değişikliklerine değinen BDDK Başkanı Akben, etkinlikte, Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik'in hazırlık aşamasında yapılan çalışmalara, yönetmelikte ele alınan bilgi sistemleri sürekliliğinin sağlanmasına, bilgi güvenliği yönetimine, siber güvenliğe, bulut bilişime, dış hizmet alımı gibi önemli hususlara değinildiğini aktardı.
 
BANKACILIKTA DİJİTAL DÖNÜŞÜM HASSASİYETİ
 
Mehmet Ali Akben, organizasyonda, uzaktan kimlik tespiti ve elektronik ortamda sözleşme ilişkisinin kurulması ile beraber bankacılık sektörüne yeni modeller sunan Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik kapsamında bilgilerin de paylaşıldığını ifade etti.
 
Bağımsız denetim uygulamaları, sır niteliğindeki bilgilerin raporlanması, dijitalleşmenin bankacılık sektörüne etkileri kapsamında elde edilen istatistiklerin yorumlanması gibi konuların da ele alındığını söyleyen Akben, "Ayrıca, siber güvenlik ve dolandırıcılıkla mücadele alanında son dönemki faaliyetler, sektörden beklentiler ve gelecekte gerçekleştirilecek çalışmalara ilişkin bilgiler paylaşıldı. Son olarak metaverse konusuna da değinildi." şeklinde konuştu.
 
Etkinlikte, bankacılıkta dijital dönüşümde yaşanan gelişmelerin üzerinde de durulduğunu bildiren Akben, "Önümüzdeki 5 yılda elektronik bankacılık alanında yaşanması muhtemel değişimler ele alındı. BDDK, bankacılıkta dijital dönüşüm trendlerini yakından takip ediyor. Bankacılıkta dijital dönüşümü destekliyor ve çok önemsiyoruz. Organizasyon boyunca üzerinde hassasiyetle durduğumuz konulardan bir tanesi de sektörümüzdeki dijital dönüşümdü." bilgisini paylaştı.
 
- BDDK tarafından yapılan düzenlemelerin önemi anlatıldı
 
BDDK Başkanı Akben, etkinlik çerçevesinde düzenlenen panellerden birisinde "BDDK tarafından yapılan düzenlemelerin ve Türkiye'de yer alan yetişmiş insan gücünün" öneminin vurgulandığını belirterek, gelecek 5 yıl için bilgi güvenliği ve insan kaynağı konularında önlemler alınmasının öneminin vurgulandığını söyledi. Akben, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Etkinlik sonunda bankaların üst düzey yöneticilerinin katıldığı ve BDDK Başkan Yardımcısı Mustafa Aydın'ın yönettiği interaktif bir toplantı gerçekleştirildi. Sektör temsilcilerinin aktif rol aldığı bu toplantıda sektörün sorunları, çözüm önerileri ve talepleri dile getirilirken kısa ve orta vadede yapılması gerekenler tartışıldı."
Sayısal Manyetik Pusula yerlileştirilmesini tamamlayan Türkiye seri üretime hazır
Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu belli oldu
Yerli sınai mülkiyet başvuruları yılın ilk yarısında 126 bin 700’ü aştı
Türkiye geçen yıl AR-GE faaliyetleri için 20,25 milyar lira harcadı
İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, 74,76 seviyesine indi
Togg’un, "Konsept Akıllı Cihazı" Zorlu Center'da sergileniyor
Assan Panel’den inovatif yeni ürün
Dış ticaret açığında yüzde 184,5 artış
OSB ve EB'lerin doğal gaz iletim yatırımlarını BOTAŞ yapacak
Pay senedi varlıklarına yerli yatırımcı ilgisinde artış
Otokoç Otomotiv’den metaverse yatırımı
Yarından itibaren gelecek yılın kaynaklarını tüketeceğiz
Kanatlı ürün ihracında büyük potansiyel barındıran Çin’e yüksek satış
Türkiye, oyun sektörü yatırımlarında Avrupa birincisi
KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerini hızlandıracak proje
Eczacıbaşı sürdürülebilirlik performansını paylaştı
Türkiye'nin 5G yolculuğunun ilk durağı İstanbul Havalimanı
Ticaretin kalbi MÜSİAD EXPO 2022 ile İstanbul’da atacak
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 17,6 puan yükseltti
Dünya piyasalarında Fed bekleyişi
Turkcell Superonline ve Equinix iş birliği
Hizmet Üretici Fiyat Endeksindeki yıllık artış yüzde 91’i aştı
QUA Granite Azerbaycan’da
İSO Türkiye İmalat PMI temmuzda 47’nin altına geriledi
Bilişim 500 ödülleri sahiplerini buldu