TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Başak, çiftçilerin gücüne güç katıyor

Düşük yakıt tüketimi, düşük bakım maliyeti, Türkiye çapında yaygın satış ve servis ağı ile çiftçinin yanında olan Başak, 103 yıllık tecrübesi ve ileri teknoloji sinerjisiyle 47 bg’den 110 bg’ye tüm modelleriyle göz dolduruyor.


Sanko Holding İş ve Tarım Maki naları Grup Başkanı Sami Konu koğlu, Başak’a yapılan yatırımlar ve teknolojik gelişmelerden söz etti.

Kuruldukları günden bu yana büyük bir özveri, emek ve sadakatle çalıştıklarını ifade eden Sami Konukoğlu; “Bu çalışmalar sonucunda fabrikamızı geleceğin teknolojisiyle durmaksızın yenilemeye devam ediyoruz. Başak tesislerinde Türk işçisinin emeğiyle üretilen yeni modellerimiz, ileri teknolojinin tüm özellikleriyle en iyi şekilde donatılmış durumdadır. Bizim için en önemli ölçüt; teknolojimizi Türkiye standartlarının da ilerisine taşıyarak dünya çapında bir standarda getirmek, böylece ülkemizi ileri taşımaktı. En büyük hedefimiz ise teknolojide iddialı markalar arasında adımızı duyurmaktı. Hedeflerimize adım adım ulaştığımızı görmek, bize gurur veriyor” dedi.

Yeni modellerin özelliklerinden de bahseden Konukoğlu, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Tarımsal üretimde verimlilik, ileri teknoloji kullanımından geçiyor. Sanko olarak yaptığımız yatırımlarla üretilen yeni 100 ve 110 HP’lik traktörlerimiz çiftçimizin gücüne güç katacak. Segment ihtiyaçlarına uygun olarak ürettiğimiz 24x24 şanzıman, hava kompresörü, hidrolik orta kol, üç hızlı kuyruk mili, harici hidrolik kumandaları, elektro hidrolik 4WD kumanda, elektro hidrolik diferansiyel kilidi, sekiz adet hidrolik çıkış, opsiyonel led barlar, geri görüş kamerası ve 4500 kg kaldırma kapasitesi, yolcu koltuklu yeni kabinimizi çiftçilerimizin hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz. Ar-Ge merkezimizin yeni projeleri ile yeni modeller sunmaya devam edeceğiz. 2012 yılında 4 ana model olan üretimimizi bugün 14 ana modele çıkardık. Fabrikamız 275.000 mtoplam alanda, 40.000 m2 kapalı alan olmak üzere yıllık 10.000 adet traktör üretim kapasitesi sahiptir.”

Yatırımlar hem çiftçimizi hem de bizi memnun ediyor


2012 yılında satın aldıkları fabrikalarına 150 milyon dolardan fazla yatırım yaptıklarını vurgulayan Sami Konukoğlu, şöyle devam etti: “Bu yatırımlar bizim ve çiftçimizin yüzünü güldürüyor. Bizi son zamanlarda mutlu eden bir konu da Başak’ın İstanbul Sanayi Odası’nca (İSO) gerçekleştirilen Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Firması Araştırması’nda yer alması oldu. Bu araştırmada Başak Traktör Tarım Ziraat ve İş Makinaları Sanayi Ticaret A.Ş.’nin 189’uncu olması bizi sevindirdi. Kendimize ve ürünümüze güveniyoruz.”“Bugün, Türkiye’nin her köşesinde bir Başak var. Ülkemizin her karışını avucumuzun içi gibi biliyoruz, çünkü memleketimizin her yerinde traktörlerimiz işliyor. Buradan yola çıkarak servis ağımızı da Türkiye’nin sadece en bilinen yerlerine değil, en ücra köşelerine de götürdük. Yetkili servis sayımızı toplam 225 noktaya ulaştırdık. Yedek parça bayi sayımız da 33’e çıktı. Ayrıca çalışanlarımıza verdiğimiz özel eğitimlerle, uzmanlıklarını üst seviyeye getirdik. Şu anda toplam 54 genel bayimiz var ve sayıları her geçen gün artıyor. Bayi sayımızı büyütürken, teknolojimiz sayesinde modellerimizin performansını ve yakıt ekonomisini de artırdık. Bu şekilde ulaşılabilir ve uygun fiyatlı traktör ailesinin, kullanım esnasında da ekonomik olmasını sağladık. Çünkü çiftçilerimizin yeni ürünlerimizi sadece satın alırken değil, kullanırken de rahat etmelerini istiyoruz. Kendimizi hep onların yerine koyup düşünerek hareket ediyor, inovasyonlarımızı da bu ölçütle gerçekleştiriyoruz."