TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Anadolu Etap, kadınların iş gücüne katılımını destekliyor

Anadolu Etap, tüm iş süreçlerinde kadınlara fırsat eşitliğini bir adım öteye taşıyor. Projeleriyle kadının tarım sektöründeki gücünün artmasına destek olduklarını belirten Anadolu Etap Genel Müdürü Demir Şarman, “Çiftçilerimizin yüzde 70’inin kadınlardan oluşmasına dikkat ediyor, kadınlarımızı desteklemek amacıyla eğitim programları düzenliyoruz” dedi.


Yılda 230.000 ton meyve işleyen Türkiye’nin en büyük meyve suyu üreticisi Anadolu Etap, 2010 yılında başladığı faaliyetlerine bugün üç fabrika, bir meyve paketleme tesisi ve 7 çiftliğindeki 2.800 çalışanıyla devam ediyor. Tarım sektöründe de kadın işgücünün yarattığı katma değere büyük önem veren ve inanan Anadolu Etap, kadınların sektörde daha aktif şekilde yer almasına ve kadın işsizlik oranının azaltılmasına katkıda bulunmak amacıyla tüm iş süreçlerinde fırsat eşitliğini bir adım öteye taşıyarak pozitif ayrımcılık uyguluyor.


Yapılan araştırmalar, özellikle gelişmekte olan ülkelerde kadınların tarımsal ekonomiye katkısının büyük önem taşıdığını göstermekte. Söz konusu ülkelerdeki tarımsal istihdam gücünün yüzde 43’ünü kadınlar oluşturuyor. Türkiye’de ise TÜİK verilerine göre tarımda kadın istihdamı yüzde 45 iken tarım dışı sektörlerde bu oran yüzde 28’e düşüyor.

Tarımın, kadınların iş gücüne katılımında sahip olduğu önemli rolün bilincinde olduklarını belirten Anadolu Etap Genel Müdürü Demir Şarman, bahçelerinde çalışan çiftçilerin yüzde 70’inin kadınlardan oluşmasına dikkat ettiklerini, şirketin toplamda 250 olan beyaz yakalı çalışan sayısının yüzde 25’inin de kadınlardan oluştuğunu dile getirdi.Anadolu Etap’ın gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak sorumluluğuyla Sürdürülebilir Tarım İlkeleri’ni yayınlayan ve tüm faaliyetlerinde bu ilkelere uymayı taahhüt eden ilk tarım şirketi olduğunu belirten Demir Şarman, “Sürdürülebilir Tarım İlkeleri kapsamında sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği ön planda tutuyoruz. Sosyal Sürdürülebilirlik İlkeleri kapsamında ise çalışanlarımızın hakları, işyeri koşulları, sosyal sorumluluk projeleri, çalışanlarımızın mesleki bilgi ve becerilerini artırmaya yönelik yapacağımız çalışmalar ve sürdürülebilir tarım ile ilgili eğitim çalışmaları yürütüyoruz. Sosyal Sürdürülebilirlik İlkelerimiz kapsamında yaptığımız tüm çalışmalarımızda kadın çalışanlarımıza öncelik veriyoruz” dedi.


 

AgroAkademi ile eğitimlerine katkıda bulunuyor


Meyve yetiştiriciliğine yeni ve çok daha gelişmiş standartlar sunma arzusu ile 2012 yılında “Anadolu Etap AgroAkademi” adı altında bir eğitim merkezi kuran Anadolu Etap, AgroAkademi kapsamında bugüne kadar 565 çiftçinin akıllı tarım uygulamalarına yönelik eğitim almasına öncülük etti. Kadınların iş gücüne katılımlarına, nitelikli çalışan haline gelip ekonomik ve sosyal gelişimin itici gücü olmalarına önem verdiklerini kaydeden Demir Şarman sözlerine şöyle devam etti:

“Anadolu Etap olarak eğitime katılan çiftçilerin çoğunluğunun kadınlardan oluşturulmasına öncelik veriyoruz. ‘Meyve Yetiştiriciliği ve Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları’ eğitimlerimizle modern meyve yetiştirme tekniklerini ve sürdürülebilir tarım ilkelerini yaygınlaştırırken, üretim yaptığımız bölgelerin, çiftçilerin ve bölge kadınlarının ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunuyoruz.”