TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

2020 yılına kadar 1000 MW’lık temiz kurulu güce ulaşacak

Akfen Holding, Avrupa İmar Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankası’na bağlı Uluslararası Finans Kuruluşu’nun (IFC) ortak olduğu Akfen Yenilenebilir Enerji, Türkiye’de şu anda 253 MW olan kurulu gücünü 2020 yılına kadar 4 milyar liralık yatırımla 1000 MW’lık ‘temiz kurulu güce’ ulaştıracak.

Akfen Holding, Avrupa İmar Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankası’na bağlı Uluslararası Finans Kuruluşu’nun (IFC) ortak olduğu Akfen Yenilenebilir Enerji, Türkiye’de şu anda 253 MW olan kurulu gücünü 2020 yılına kadar 4 milyar liralık yatırımla 1000 MW’lık ‘temiz kurulu güce’ ulaştıracak. Şirket olarak geçmişten bu yana enerji yatırımlarını ‘çevreyi koruma’ önceliğiyle hayata geçirdiklerini anlatan Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Vekili Kayrıl Karabeyoğlu, “Bu nedenle rüzgar, güneş ve hidroelektrik olmak üzere sadece yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretmeye odaklandık” dedi.
 
 

Rüzgardan 310 bin haneye enerji üretecek


Planlanan yatırımlarla birlikte ilk etapta mevcut kurulu gücün güneşte 101 MW, rüzgarda 242 MW, suda ise 228 MW olmak üzere toplam 571 MW’ye ulaşacağını anlatan Karabeyoğlu, “Çanakkale’de 99 MW’lık Üçpınar RES, 51 MW’lık Hasanoba RES ve 26 MW’lık Kocalar RES ile Denizli’de de 66 MW’lık Denizli RES’in inşaasına başladık. Bu projelerden yılın sonundan itibaren enerji üretmeye başlayacağız ve rüzgar projeleri ile 310 bin haneye temiz enerji sağlayacağız” ifadelerini kullandı.
Enerjinin ekonomik büyümesine devam edecek Türkiye’nin önemli bir yatırım alanı olacağını belirten Kayrıl Karabeyoğlu, “Biz de gelecek yıllarda yenilenebilir enerjideki teknolojik gelişmelere bağlı olarak üretimimizi çeşitlendireceğiz” diye konuştu.
 
 

Santralin olduğu bölgelerde 1200 kadına sağlık eğitimi 
Kayrıl Karabeyoğlu, Akfen Yenilenebilir Enerji şirketinin 17 elektrik üretim santralinin yer aldığı kırsal bölgelerde yaşayan halka direkt olarak dokunup fayda sağladıkları ‘Önce Sağlık’ adı verilen sosyal sorumluluk projesinin devam ettiğini söyledi.

Akfen Holding tarafından kurulan Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) koordinatörlüğünde düzenlenen “Önce Sağlık” projesinde 1200 kadına eğitim verileceğini anlatan Karabeyoğlu, “Proje kapsamındaki eğitimlere katılan kadınlara ilkyardım, temel sağlık, kanser taraması, muayene rutinleri, kadın hastalıkları ve organ bağışı ile ilgili uygulamalı seminerler veriyoruz. Geçen yıl “Evde Okullu Olduk” projesiyle 0-6 yaş grubu çocukların gelişimi konusunda 15 farklı bölgede 1000 kadına ulaşıldı. Bu yıl da “Önce Sağlık” programı ile 1200 kadına eğitim verilmesi amaçlanıyor” ifadelerini kullandı.